Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Siemomysł pomorski

Chcę dodać własny artykuł

Siemomysł – Książę Pomorski

Siemomysł (ur. 1000/1020, zm. po 29 czerwca 1046) był księciem pomorskim, o którym zachowały się jedynie nieliczne wzmianki w Rocznikach z Niederalteich oraz w dokumentach króla Henryka III z 1040 roku. Uważa się, że mógł być potężnym władcą chrześcijańskim, mającym znaczny zasięg władzy, obejmujący całe Pomorze.

Relacje z Polską

Siemomysł był w konflikcie z księciem polskim Kazimierzem Odnowicielem, jednak spory te uległy złagodzeniu. Mimo to, w 1047 roku wsparł wyprawę Miecława na Mazowsze.

Dokument Henryka III

W 1040 roku cesarz Henryk III wystawił dokument dla katedry w Naumburg, w którym wspomniano o beneficjum w ziemi Weita, posiadanym przez Siemomysła. Przypuszcza się, że przed tym rokiem mieszkał w Niemczech, a jego przybycie na Pomorze miało miejsce w czasie najazdu księcia czeskiego Brzetysława I.

Pokrewieństwo z Piastami

Istnieje kilka teorii dotyczących pokrewieństwa Siemomysła z dynastią Piastów:

  • Siemomysł mógł poślubić córkę Bolesława I Chrobrego.
  • Inna teoria mówi o jego małżeństwie z córką Mieszka I.
  • Niektórzy badacze sugerują, że był synem lub bratem Dytryka, jednego z potomków Mieszka I.

Zgodnie z niektórymi hipotezami, Siemomysł jest potomkiem Piastów przez małżeństwo z przedstawicielką dynastii Rurykowiczów. Galla Anonima wskazuje na pokrewieństwo pomorskich książąt ze Bolesławem III Krzywoustym, co również podsyca teorie o ich związku z Piastami.

Imię Siemomysła

W źródłach, takich jak Roczniki altajskie, imię Siemomysła zapisano jako Zemuzil. Obecnie interpretacja jego imienia jako Siemomysł lub Siemysł jest powszechnie przyjęta.

Podsumowanie

Siemomysł pozostaje enigmatyczną postacią w historii Pomorza. Jego relacje z Piastami i inne aspekty jego życia wciąż są przedmiotem badań i spekulacji wśród historyków.

Bibliografia

  • Balzer O., Genealogia Piastów, Kraków 1895.
  • Labuda G., Siemomysł, ks. pomorski, [w:] Słownik starożytności słowiańskich, T. 5, 1975.
  • Sochacki J., Relacja roczników altajskich o księciu pomorskim Zemuzile, [w:] Panic I., Sperka J. (red.) Średniowiecze polskie i powszechne, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, T. 4, Katowice 2007.
  • Śliwiński B., Pomorze w polityce i strukturze państwa wczesnopiastowskiego (X-XII w.), [w:] „Kwartalnik Historyczny”, nr 107/2, 2000.
  • Zakrzewski S., Bolesław Chrobry Wielki, wyd. 2, Kraków 2000.