W wyniku działań operacyjnych podjętych przez wałbrzyską policję, zatrzymano dwie osoby zamieszane w przestępczość związaną z nielegalnym obrotem tytoniem. Funkcjonariusze z zespołu ds. walki z przestępczością gospodarczą, po zgromadzeniu niezbędnych informacji, w godzinach przedpołudniowych dokonali przeszukania mieszkania w Wałbrzychu, gdzie ujawnili znaczne ilości tytoniu oraz marihuanę.
WIELKIE STRATY DLA SKARBU PAŃSTWA
W zabezpieczonym lokum odkryto ponad 7 kilogramów tytoniu, brakującego literackim znakom akcyzowym, co wiąże się ze stratami finansowymi szacowanymi na około 10 tysięcy złotych. Zatrzymani to 32-letni mężczyzna i 64-letnia kobieta, a eksperci nie mają wątpliwości, że ich działalność przyczyniła się do naruszenia prawa. Policjanci ujawnili ponadto blisko 500 sztuk własnoręcznie produkowanych papierosów, co tylko pogłębia komplikacje prawne w sprawie 32-latka.
PRZESTĘPSTWA Z TYTONIEM I MARIHUANĄ
Nielegalne posiadanie tytoniu jest poważnym wykroczeniem, które nieuchronnie prowadzi do ciężkich konsekwencji prawnych. Grożą za nie wysokie grzywny oraz, w skrajnych przypadkach, kara pozbawienia wolności. To samo można powiedzieć o marihuanie, której posiadanie również niesie za sobą reperkusje prawne, mogące doprowadzić do trzech lat za kratkami. Zatrzymanie osobników zajmujących się obrotem nielegalnym to nie tylko kwestia finansowego uszczuplenia budżetu państwa; to także problem zdrowotny, który ma swoje poważne konsekwencje.
ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA PUBLICZNEGO
Tytoń pochodzący z nieznanych źródeł często nie spełnia jakichkolwiek norm jakościowych, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo osób, które go używają. Obcowanie z nielegalnym towarem naraża konsumentów na kontakt z substancjami, których szkodliwość jest trudna do oceny. Oto, dlaczego działania policji mają na celu ochronę nie tylko finansowych interesów państwa, lecz również zdrowia publicznego. Eliminacja niebezpiecznych produktów z rynku to krok ku lepszemu samopoczuciu społeczeństwa.
Nie trudno zauważyć, że walka z takimi zjawiskami staje się nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale i zdrowia obywateli. Policja robi swoje, a my asystujemy w ich działań zasługując na miano odpowiedzialnych konsumentów. Dbanie o zdrowie to nie tylko kwestia indywidualnych wyborów, lecz również społecznego obowiązku.
podkom. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KMP w Wałbrzychu
sierż. szt. Aleksander Karkosz
tel. 604 426 995
Źródło: Polska Policja