Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Poczta Polska zdradza szczegóły kontroli abonamentu RTV, których nikt się nie spodziewał

Polacy maja powody do niepokoju. Z informacji, które krążą w mediach, wynika, że Poczta Polska może nie tylko kontrolować gospodarstwa domowe w zakresie rejestracji telewizorów i radii, ale także sprawdzać, czy samochodowe radioodbiorniki są legalnie zarejestrowane. Czy to rzeczywiście prawda? Niestety, nie ma dobrych wieści.

NOWE USTAWY I TERMINY

Rok 2025 może być ostatnim, w którym Polacy będą zmuszeni do płacenia abonamentu RTV. W ministerstwie kultury trwają prace nad nową ustawą medialną, która przewiduje zniesienie opłat za posiadanie radia i telewizora. Media publiczne miałyby być finansowane z budżetu państwa.

Jednak zanim te zmiany wejdą w życie, konieczność uiszczania abonamentu RTV pozostaje aktualna. Musimy płacić nie tylko za odbiorniki, które znajdują się w naszych domach, ale także w niektórych przypadkach za te w samochodach. Poczta Polska to potwierdza.

OBOWIĄZKI REJESTRACJI

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez „Fakt” z biura prasowego Poczty Polskiej, obowiązek rejestracji odbiorników dotyczy wszystkich obywateli. Prawo zakłada, że osoba posiadająca odbiornik zdolny do odbioru programów, automatycznie jest zobowiązana do jego rejestracji. Czas na ten krok to 14 dni od momentu zakupu.

CZY ABONAMENT W SAMOCHODACH?

Poczta Polska wyraźnie informuje, że rejestracja oraz opłaty dotyczą również radiów samochodowych. W przypadku aut prywatnych mieszkańcy tego samego gospodarstwa domowego muszą uiścić tylko jedną opłatę, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samochodów służbowych, gdzie każdy odbiornik wiąże się z obowiązkiem zapłaty.

MOŻLIWE KARY

Poczta Polska ma prawo weryfikować, czy odbiorniki są zarejestrowane, a w przypadku ich braku grożą kary. Wynoszą one trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Dla przykładu, korzystając z niezarejestrowanego radia, możemy zapłacić aż 261 zł (miesięczna stawka za radio to 8,70 zł).

Wszystko wskazuje na to, że nasza wolność w korzystaniu z mediów może zostać zamieniona w nieustanny lęk o legalność posiadania najzwyklejszego radia. Przyszłość abonamentu RTV wydaje się skomplikowana, a niezarejestrowani użytkownicy mogą wkrótce poczuć na sobie ciężar kar finansowych. Czas na działania, by nie wpaść w pułapkę!

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie