Dzisiaj jest 3 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Marcin Romanowski ogłasza swoją decyzję w sprawie mandatu poselskiego

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości i aktualny poseł Prawa i Sprawiedliwości, ogłosił, że zrzeka się statusu posła zawodowego oraz nie zamierza pobierać wynagrodzenia z Kancelarii Sejmu. Taką deklarację złożył na antenie TV Trwam, będąc obecnie w Węgrzech, gdzie uzyskał azyl polityczny.

Kontrowersyjny projekt nowelizacji

31 grudnia do Sejmu został skierowany projekt nowelizacji ustawy dotyczącej wykonywania mandatu posła i senatora. Inicjatywa została przygotowana przez grupę posłów KO, Polski 2050-TD oraz PSL-TD, a jej głównym celem jest odebranie uposażenia parlamentarzystom, wobec których zastosowano tymczasowy areszt.

Reakcja posła Romanowskiego

W odpowiedzi na ten projekt Marcin Romanowski, przebywający obecnie na Węgrzech, zadeklarował rezygnację z wynagrodzenia wypłacanego przez Kancelarię Sejmu oraz zrzekł się statusu posła zawodowego. Jego decyzja jest wyrazem obaw związanych z procedowanym projektem, a także sytuacją, w jakiej się znajduje.

Azyl polityczny z Węgier

19 grudnia obrońca Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski, ogłosił, że rząd Węgier przyznał Polsce azyl w odpowiedzi na „politycznie motywowane działania służb i Prokuratury Krajowej”. Doniesienie to zostało potwierdzone przez administrację Viktora Orbana. Romanowski jest poszukiwany w związku z dochodzeniem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, gdzie usłyszał już 11 zarzutów związanych z nieprawidłowościami przy przydzielaniu dotacji państwowych.

Areszt i śledztwo

9 grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zdecydował o tymczasowym areszcie dla Romanowskiego, który nie stawił się na rozprawie i zaczął ukrywać przed organami ścigania. W wyniku tego prokurator prowadzący śledztwo wydał list gończy.

Międzynarodowe poszukiwania

19 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie wystawił europejski nakaz aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości. Komenda Główna Policji wniosła o wszczęcie międzynarodowych poszukiwań, za pomocą czerwonej noty Interpolu, kierując sprawę do Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie. Wciąż oczekujemy na decyzję w tej kwestii, a po wystawieniu czerwonej noty Romanowski mógłby zostać zatrzymany w blisko 200 krajach na całym świecie.

Jak widać, sprawa Romanowskiego nabiera rozpędu, stając się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w polskiej polityce. Jego decyzja o rezygnacji z wynagrodzenia oraz ubieganie się o azyl budzi wiele pytań o przyszłość nie tylko samego polityka, ale i o kondycję polskiego systemu sprawiedliwości.

Źródło/foto: Onet.pl
Wojciech Olkuśnik / East News.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie