Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rosyjskie zbrojenia w obliczu narastającego napięcia. Eksperci alarmują o „trybie wojennym”

Według najnowszej analizy niemieckiego Instytutu Kilońskiego, po ataku na Ukrainę Rosja znacząco zwiększyła swoje zdolności w zakresie produkcji kluczowych systemów uzbrojenia. Dotychczasowa armia rosyjska opierała się na ogromnych zasobach z czasów ZSRR, jednak te zasoby mogą wkrótce się wyczerpać. Wszechstronne wsparcie ze strony Korei Północnej również odgrywa kluczową rolę w strategii Moskwy.

Ofensywa Trwa

Rosyjskie siły zbrojne kontynuują ofensywę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Codziennie docierają do nas niepokojące doniesienia o starciach z ukraińskimi żołnierzami. Instytut Kiloński, analizując szerszy kontekst konfliktu, dokonał oceny potencjału militarnego Rosji.

Przemysł Obronny na Wojennym Czołgu

Gospodarka rosyjska w ostatnich dwóch latach przeszła na tryb wojenny, co znacznie zwiększyło możliwości przemysłu obronnego. Ostatnie niemieckie szacunki wskazują, że w zachodnich fabrykach między ostatnimi miesiącami 2022 roku a połową 2024 roku wystąpił znaczny wzrost produkcji. Należy jednak zauważyć, że 80 procent rosyjskich pojazdów opancerzonych oraz czołgów opartych było na istniejących modelach, a nie na całkowicie nowych konstrukcjach.

Ostrzeżenia Ekspertów

Naukowcy przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. Po wyczerpaniu obecnych zapasów Rosja będzie zdolna do produkcji około 350 nowoczesnych czołgów rocznie, nawet jeżeli nie zwiększy liczby linii produkcyjnych. Nie tak dawno brytyjski „Economist” ostrzegał, że przy obecnym tempie strat rosyjskie zapasy mogą osiągnąć krytyczny poziom w drugiej połowie przyszłego roku, co może skłonić Putina do rozważenia czasowego zawieszenia broni.

Wsparcie z Korei Północnej

Instytut Kiloński zauważa również, że zacieśniają się relacje między Moskwą a Pjongjangiem. Dzięki dostawom amunicji z Korei Północnej, rosyjskie siły mogą dokonywać masowych wystrzałów, niekiedy dochodzących do 10 tysięcy pocisków dziennie. Mimo to, Rosja nieustannie stara się zwiększyć swoją krajową produkcję systemów obrony powietrznej, obawiając się kontrataków ze strony Ukrainy.

Produkcja na Międzykontynentalnym Poziomie

Z zachodniego punktu widzenia, może być niepokojące, że zdolności produkcyjne Rosji wzrosły na tyle, że w półrocznym okresie mogą wyprodukować ilości porównywalne z całym arsenałem Bundeswehry. Według ukraińskich sił zbrojnych, od początku ofensywy Rosja straciła ponad 8600 czołgów, 360 samolotów oraz 320 helikopterów, a także 28 okrętów wojennych oraz jedną łódź podwodną.

Bądź na bieżąco i obserwuj nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku, aby komentować nasze artykuły i być na czasie z najnowszymi informacjami.

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie