Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niemcy borykają się z wirusem, który ma już 66 lat. 1500 nowych przypadków zakażeń

W Niemczech rozprzestrzenia się groźny wirus Usutu, który, w wyniku tego lata o wysokiej wilgotności i temperaturze, wykazuje wyjątkową aktywność. Już teraz można zaobserwować chore lub martwe ptaki, szczególnie kosy, które leżą na ulicach. Jak dotąd zarejestrowano 1500 przypadków choroby, a istnieje obawa, że wirus może dotknąć także ludzi, co w ekstremalnych sytuacjach prowadzić może do zapalenia mózgu lub opon mózgowych.

MAKSYMALNE ZAGROŻENIE DLA PTAKÓW

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody od kilku tygodni informuje o licznych przypadkach chorych lub martwych kosów w Niemczech, co budzi wątpliwości co do ich stanu zdrowia, spowodowanego przez wspomniany wirus. Sytuacja wydaje się szczególnie alarmująca w północno-zachodnich regionach kraju.

Po raz pierwszy wirus Usutu został zidentyfikowany 66 lat temu w Republice Południowej Afryki. Szybkie rozprzestrzenienie się choroby w Niemczech to efekt sprzyjających warunków, które stworzyło ciepłe i wilgotne lato. Doskonałe warunki do rozwoju komarów, będących nosicielami wirusa, doprowadziły do ich liczebnego wzrostu, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

POTENCJALNE ZAGROŻENIE DLA LUDZI

Wirus po raz pierwszy odnotowano w Niemczech w 2010 roku, jednak wówczas jego zasięg był ograniczony. W 2018 roku obserwowano znaczny wzrost liczby zachorowań w regionach wschodnich i północnych kraju, co zaowocowało 13 420 podejrzanymi przypadkami oraz masowym wymieraniem ptaków, głównie kosów, wróbli i srok.

W bieżącym roku Unia Ochrony Przyrody otrzymała już 1500 zgłoszeń o podejrzanych przypadkach. Organizacja apeluje o zgłaszanie martwych ptaków z dokładnym wskazaniem ich lokalizacji, by móc zredukować ryzyko. Zaleca się także używanie rękawic ochronnych i plastikowych torebek przy usuwaniu martwych ptaków.

CZY MOŻEMY SIĘ ZARAZIĆ?

Choć wirus przede wszystkim atakuje ptaki, istnieje niewielkie ryzyko zarażenia się przez ludzi, najczęściej w wyniku ugryzienia komara. Objawy mogą obejmować gorączkę oraz wysypkę skórną, a leczenie jest głównie objawowe. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się zmiany neurologiczne, w tym zapalenie mózgu. Warto dodać, że wiele przypadków zakażeń u ludzi przebiega bezobjawowo, co może częściowo tłumaczyć brak szerszej świadomości społecznej na temat tego wirusa.

Zachowujmy czujność i dbajmy o nasze środowisko, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa Usutu.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nas na Facebooku. Polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie