„`html
Éomer
Éomer to postać z mitologii Śródziemia stworzonej przez J.R.R. Tolkiena. Był młodym dowódcą i siostrzeńcem króla Théodena, a po jego śmierci objął tron Rohanu. Wziął udział w wojnie przeciw Sarumanowi i Sauronowi, poznając Aragorna oraz innych członków Drużyny Pierścienia.
Biografia
Urodził się w 2991 roku Trzeciej Ery. Był trzecim marszałkiem Marchii i w 3019 roku został osiemnastym królem Rohanu, rządząc do 63 roku Czwartej Ery. W trakcie Wojny o Pierścień uratował Merry’ego i Pippina, a po powrocie do Edoras został uwięziony przez Grímę, który oskarżył go o złamanie królewskich rozkazów. Théoden uwolnił go po uzdrowieniu przez Gandalfa.
Następstwo tronu
- Théodred, syn Théodena, poległ w bitwie.
- Éomer objął funkcję pierwszego marszałka Marchii.
- Uczestniczył w bitwie o Rogaty Gród i spotkaniu z Sarumanem.
- Wspierał Théodena w odsieczy Minas Tirith.
Król Rohanu
Po śmierci Théodena, Éomer poprowadził Rohirrimów w bitwie na polach Pelennoru. Brał także udział w ostatniej bitwie pod Morannonem. Po pokonaniu Saurona uczestniczył w uroczystościach na polach Cormallen oraz koronacji Elessara.
Rządy w Czwartej Erze
Éomer był dobrym władcą, zapoczątkowując Trzecią Dynastię Rodu Eorla. Jego panowanie trwało 64 lata, co czyni go jednym z najdłużej rządzących władców Rohanu. Poślubił Lothíriel, z którą miał syna, Elfwina Pięknego. W trakcie Wojny o Pierścień zbudował bliskie relacje z Aragornem oraz innymi bohaterami.
Ekranizacja
W filmowej adaptacji „Władcy Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona, Éomera zagrał Karl Urban. Postać ta pojawia się w „Dwóch wieżach” i „Powrocie króla”, w których losy Éomera różnią się od oryginału literackiego.
Wersja kinowa i reżyserska
- W „Dwóch wieżach” Éomer przywozi rannego Théodreda do Edoras i stara się przekonać Théodena do walki.
- W „Powrocie króla” Éomer uczestniczy w bitwie i jest obecny na koronacji Aragorna.
- W wersji reżyserskiej dodano kilka scen, m.in. rozmowy z Éowiną i obserwacje po bitwie.
Imię
Imię Éomer pochodzi ze staroangielskiego, oznaczając „sławny za sprawą koni”. Przydomek Éading oznacza „hojny” lub „możny”.
„`