W swoim noworocznym przemówieniu Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację klimatyczną, stwierdzając, że „przeżyliśmy dekadę śmiercionośnych upałów”. W jego ocenie, 2024 rok przyniósł najwyższe średnie temperatury w historii obserwacji. Przewidywania organizacji międzynarodowych potwierdzają także eksperci z Polski oraz meteorolodzy z Chin i Indii.
RAPORT OD ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI METEOROLOGICZNEJ
Na koniec 2024 roku Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oraz ONZ opublikowały wyniki badań dotyczących zmian klimatycznych. Guterres podkreślił, że dziesięć najgorętszych lat w historii miało miejsce w ciągu ostatniej dekady, w tym rekordowy 2024 rok. „To załamanie klimatu w czasie rzeczywistym. Musimy szybko zmienić naszą drogę, nie mamy czasu do stracenia” – apelował.
Celeste Saulo, Sekretarz Generalna WMO, zauważyła, że w mijającym roku wielokrotnie ogłaszano „Czerwone Alerty dotyczące stanu klimatu”, wskazując na kataklizmy takie jak powodzie i rekordowe opady deszczu. Saulo podkreśliła, że każdy stopień ocieplenia ma istotny wpływ na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.
NOWE REKORDY TEMPERATUR
Z danych unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus wynika, że 2024 rok był najcieplejszym w historii pomiarów. Temperatura w tym czasie wzrosła o ponad 1,5°C w porównaniu do okresu przedprzemysłowego (1850-1900). Analizy wskazują na to, że w 2024 roku na świecie odnotowano średnio o 41 dni więcej niebezpiecznych upałów. ONZ ostrzega, że przy obecnych trendach polityki klimatycznej, do 2100 roku świat może się ocieplić nawet o 3,1 °C.
Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ocenił, że „2024 był rekordowo ciepły”, dodając, że obecnie dominująca tendencja prowadzi do dalszego wzrostu temperatur. Zwrócił również uwagę, że przyszłe lata mogą przynieść poważne problemy związane z niedoborem wody.
GLOBALNE EFEKTY OCIEPLENIA
Rok 2024 przyniósł także najwyższe temperatury w Indiach i Chinach. Jak podał Mrutyunjay Mohapatra, dyrektor generalny Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego, średnia roczna temperatura w Indiach była wyższa o 0,65°C od średnich wartości długoterminowych. W Chinach 2024 roku również odnotowano najwyższe średnie temperatury od ponad sześciu dekad, co miało wpływ na zużycie energii oraz na rolnictwo. Chińskie władze intensyfikują badania nad dostosowaniem upraw do rosnących temperatur, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
Rok 2024 stanowi więc punkt zwrotny w kontekście globalnych zmian klimatycznych, a naukowcy i eksperci nadal apelują o pilne działania w celu ograniczenia negatywnych skutków tych zjawisk.
Źródło/foto: Interia