Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Reforma edukacji: Jak nowa podstawa programowa wpływa na szkoły w Polsce

Nowy rok szkolny to czas istotnych zmian, które dotyczą zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Podstawa programowa została głęboko zrewidowana, co ma wpływ na wszystkie poziomy edukacji, od szkół podstawowych po średnie oraz branżowe. Jakie modyfikacje wprowadzono, a co jeszcze czeka nas od przyszłego roku szkolnego?

REWIZJA PROGRAMU NAUCZANIA

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada liczne zmiany. W bieżącym roku szkolnym MEN podkreśla, że redukcja treści nauczania o 20 procent przynosi korzyści dla uczniów i nauczycieli, oferując im więcej czasu na dogłębne zrealizowanie programu.

Resort edukacji wskazuje, że z programu usunięto „nadmiarowe” treści oraz te, które w kontekście praktyki szkolnej byłyby trudne, jeśli nie niemożliwe do zrealizowania. Priorytetem mają być umiejętności praktyczne, co prowadzi do znaczącego uproszczenia wielu przedmiotów, takich jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, historia czy język polski.

CO ZMIENI SIĘ W JĘZYKU POLSKIM?

W ramach nowej podstawy programowej zachodzą zauważalne zmiany w obszarze czytania i analizy utworów literackich. Uczniowie nie będą musieli już rozpoznawać konwencji literackich ani różnicować gatunków, takich jak kronika czy sielanka. Zniknęła także konieczność rozumienia pojęcia katharsis oraz jego roli w odbiorze literatury, a także analizowania zapożyczeń językowych w kontekście ich funkcjonowania na przestrzeni wieków.

W zakresie komunikacji językowej usunięto pojęcia takie jak „postprawda” czy „bańka informacyjna”. Mimo to uczniowie wciąż muszą identyfikować elementy manipulacji, dezinformacji oraz stereotypy językowe w analizowanych tekstach.

Co istotne, zasady gramatyki, ortografii i interpunkcji na poziomie podstawowym pozostają niezmienione. W rozszerzonym programie języka polskiego z listy wymagań zniknęły takie tematy jak funkcje cech prądów literackich oraz rozpoznawanie stylów architektonicznych.

LEKTURY SZKOLNE I NOWE POZYCJE

W klasach IV-VIII z listy lektur szkolnych usunięto między innymi „Konrada Wallenroda”. Klasyczne teksty, takie jak „Pan Tadeusz” czy „Quo vadis”, będą analizowane jedynie w wybranych fragmentach. Natomiast „Rota” Marii Konopnickiej stanie się lekturą obowiązkową, a do listy lektur uzupełniających dodano między innymi „Stan splątania” oraz „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”.

NADCHODZĄCE REFORMY EDUKACJI

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje również wprowadzenie znaczącej reformy podstawy programowej, która ma zainaugurować działalność nowych przedmiotów. Edukację obywatelską wprowadzono w miejsce Historii i Teraźniejszości, a wychowanie do życia w rodzinie zastąpi edukacja zdrowotna. Resort zadeklarował, że zmiany są tak zaplanowane, aby nie było konieczności wymiany podręczników.

Źródło/foto: Polsat News

Pixabay
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie