Salerno
Salerno to miasto i gmina we Włoszech, położona w regionie Kampania, nad zatoką Morza Tyrreńskiego. Stanowi ważny ośrodek turystyczny oraz kąpielisko morskie, oferując liczne atrakcje, w tym muzea, romańsko-gotycki pałac biskupi oraz zabytkową katedrę.
Geografia
W 2007 roku gmina Salerno miała populację wynoszącą 140 580 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 2384,33 os./km².
Historia
W czasach starożytnych Salerno było kolonią rzymską, a w 646 roku zostało zdobyte przez Longobardów. W 839 roku miasto stało się stolicą księstwa Salerno i powstała tam słynna szkoła medyczna, w której przetłumaczono wiele dzieł medycznych z tradycji arabskiej i żydowskiej. Najbardziej znanym tłumaczem był Konstantyn Afrykańczyk. Szkoła ta uznawana jest za jeden z pierwszych średniowiecznych uniwersytetów, jednak została zamknięta w 1811 roku.
W 1075 roku miasto zostało zajęte przez Normanów, a po XI wieku wchodziło w skład Królestwa Sycylii. W czasie II wojny światowej, w okolicy Salerno wylądowały wojska alianckie podczas operacji Avalanche.
Osoby związane z Salerno
- Papież Grzegorz VII, zmarły w Salerno 25 maja 1085 roku.
- Grób Mateusza Ewangelisty znajduje się w katedrze Św. Mateusza.
- Błogosławiony Jan Guarna, dominikanin, urodził się w Salerno.
- Roger z Salerno był władcą Księstwa Antiochii w XII wieku.
Miasta partnerskie
- Japonia: Tōno
- Francja: Rouen
- Stany Zjednoczone: Youngstown
- Rumunia: Gałacz
- Polska: Wołomin
- Bułgaria: Pazardżik