Przed nami bardzo intensywny okres w pogodzie. Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), jesień przyniesie nam więcej opadów, a temperatury będą wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Jedyne, co może przypominać tradycyjną aurę, to listopad – chociaż i tam można spodziewać się cieplejszych dni na zachodzie Polski. Ciekawostką jest, że w grudniu 2024 i styczniu 2025 roku w całym kraju nastąpi zwiększenie opadów, a na południu temperatury będą znacznie wyższe.
PROGNOZA NA PAŹDZIERNIK 2024
Zgodnie z wstępną prognozą, październik 2024 roku ma przynieść wyższe temperatury, sięgające nawet o ponad dwa stopnie powyżej normy. Chociaż w drugiej połowie miesiąca wartości mogą wrócić do wieloletnich średnich, to na południu wciąż będzie cieplej. Jeśli chodzi o opady, zachodnia część kraju zanotuje ich wyraźny wzrost, podczas gdy wschód utrzyma się na poziomie normy.
NADCHODZĄCY LISTOPAD
W listopadzie, jak wskazuje prognoza, cieplej może być na zachodzie, gdzie temperatury przekroczą średnią z lat 1991-2020. W pozostałych rejonach kraju należy spodziewać się typowych dla tego miesiąca warunków. Opady, choć nie będą nadmierne, zmieszczą się w długoterminowej normie, co oznacza, że możemy liczyć na deszcz oraz, w górach, sporadyczne opady śniegu.
GRUDZIEŃ 2024: Kiedy spadnie deszcz?
Grudzień 2024 roku wyróżni się większą ilością opadów niż przeciętnie. Cała Polska doświadczy intensywniejszych deszczy oraz śniegu. Temperatury, w odróżnieniu od opadów, będą się plasować w normie dla grudnia.
STYCZEŃ 2025: Ciepły start roku
Prognozy na pierwszy miesiąc 2025 roku zapowiadają, że zarówno opady, jak i temperatury znacznie przekroczą normy. Południowe rejony Polski będą miały do czynienia z cieplejszymi dniami, podczas gdy w innych częściach kraju sytuacja będzie standardowa dla stycznia. Oczekiwane są mroźne dni, ale ich liczba na południu może być zmniejszona, a mrozy złagodnieją. W całym kraju zanotujemy za to więcej opadów, co może przynieść znamienny śnieg w wielu lokalizacjach.
Warto przypomnieć, że to jedynie prognoza długoterminowa, która niesie ze sobą ryzyko błędu. Specjaliści zaznaczają, że dostępne dane mogą się zmieniać, dlatego warto uważnie śledzić bieżące informacje pogodowe.
Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i dołącz do ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage na Facebooku. Polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia