Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polska prezydencja w Radzie UE zainaugurowana – komentarz Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen powitała polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, której nasz kraj podjął się po Węgrzech. „Cieszę się, że polska prezydencja koncentruje się na bezpieczeństwie Unii w różnych aspektach” – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej w mediach społecznościowych. Uroczystości inauguracyjne zaplanowano na 3 stycznia.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W swoim wpisie na portalu X Ursula von der Leyen wyraziła radość z rozpoczęcia polskiej prezydencji, pisząc po polsku: „Witaj, Polsko!”. Podkreśliła, że kluczowym elementem obecnego okresu będzie bezpieczeństwo. „Jestem wdzięczna za determinację Polski oraz europejskiego ducha, który stoi po naszej stronie” – dodała.

To już druga prezydencja Polski w Radzie UE, wcześniejsza miała miejsce w drugiej połowie 2011 roku. Tym razem hasłem przewodnim jest „Bezpieczeństwo, Europo”, a Polska zamierza skupić się na siedmiu wymiarach bezpieczeństwa: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Rotacyjny system prezydencji

Prezydencja w Radzie UE odbywa się w systemie rotacyjnym, gdzie każde państwo członkowskie sprawuje ją przez sześć miesięcy. Reprezentanci kraju na czas prezydencji mają za zadanie ustalać program obrad oraz prowadzić negocjacje pomiędzy państwami członkowskimi.

W przeciągu najbliższego półrocza w Polsce odbędzie się ponad 300 spotkań dotyczących różnych kwestii, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. Pierwszym wydarzeniem będzie spotkanie ministrów edukacji zaplanowane na 21 i 22 stycznia. Z kolei na 30 i 31 stycznia przewidziane jest zebranie ministrów ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Należy jednak zaznaczyć, że nieformalny szczyt unijnych liderów odbędzie się 3 lutego w Brukseli.

Kulturalne akcenty prezydencji

Wśród niemal 200 inicjatyw kulturalnych, pierwszym z nich będzie uroczysty koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, który symbolicznie zainauguruje polską prezydencję 3 stycznia. Wśród gości pojawi się m.in. szef Rady Europejskiej, Antonio Costa, a także reprezentacja z Ukrainy.

Według zapowiedzi, w okresie od stycznia do czerwca Polska ma przyjąć ponad 40 tysięcy gości, a grupa pracowników zaangażowanych w przygotowania do prezydencji liczy 3 tysiące osób.

Nadchodzące wyzwania

Prezydencja Polski ma miejsce na początku nowego, pięcioletniego okresu instytucjonalnego, którego skład zatwierdzono pod koniec listopada. Pierwszy szczyt z udziałem Antonio Costy odbył się w połowie grudnia. Wiceminister KPRM, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, zaznaczyła, że obecny czas to moment, w którym Unia Europejska powinna zaprojektować swoje plany na przyszłość: „Nasza prezydencja będzie otwierająca. Skupimy się nie na zamykaniu spraw, ale na nadawaniu nowego tonu dyskusjom.”

Ważnymi tematami dla Polski będą wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności Wspólnoty, a także poprawa konkurencyjności. „Będziemy dążyć do unikania tzw. przeregulowania, mając na uwadze raport Draghiego oraz inne sygnały sugerujące, że nadmiar regulacji może w istocie zaszkodzić” – podkreśliła wiceminister.

Warto również zauważyć, że od 2009 roku istnieje system trio prezydencji, w ramach którego Polska współpracuje z Danią i Cypryjem. Dania przejmie przewodnictwo w lipcu 2025 roku, a Cypr w pierwszym półroczu 2026 roku, podczas gdy prezydencja Węgier zakończyła się z końcem grudnia.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie