Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Protest górników w Warszawie: ekstremalna sytuacja, która wymaga uwagi społeczeństwa

Protest górników pod Ministerstwem Aktywów Państwowych

W dniu dzisiejszym przed Ministerstwem Aktywów Państwowych odbył się protest związków zawodowych z branży górniczej. Reprezentanci górników przybyli do Warszawy, aby wręczyć petycję w związku z brakiem dialogu na temat warunków pracy oraz skutków Zielonego Ładu dla ich przyszłości. – Nasza sytuacja jest co najmniej ekstremalna – zaznaczył Sebastian Bieniek z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Energetyków.

Zjednoczeni po to, by walczyć o regiony

Jak przekazali związkowcy w rozmowie z Polsat News, protest ma na celu przede wszystkim wznowienie rozmów z rządem. – Górnicy z Bogdanki, Połańca i Kozienic zjednoczyli swoje siły i, osiągnąwszy liczbę około dwóch tysięcy, zjawili się przed ministerstwem, aby wyrazić swoje niezadowolenie – dodał Bieniek. W jego opinie, postulaty nie dotyczą kwestii płacowych, lecz koncentrują się na stabilności pracy oraz przyszłości ich regionów.

Brak dialogu budzi obawy

Jacek Świrszcz z Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Bogdance podkreślił, że górnicy obawiają się o przyszłość swoich regionów, które są pozbawione przemysłu. – Warszawa musi dostrzec, że chcemy pracować w naszych miejscach, a nie przyjeżdżać tutaj ze słoikami – zaznaczył. Związkowcy podkreślają swoją gotowość do rozmów z trzema ministerstwami, jednak nie czują, aby rozmowy były prowadzone w uczciwy sposób.

Domagają się konkretnych odpowiedzi

Demonstranci wyrazili gotowość do współpracy, jednak oczekują konkretnych informacji na temat planowanych zmian. – Jak możemy osiągnąć sukces w dialogu? Kluczem jest rozpoczęcie rozmów, co dotychczas nie miało miejsca. Nasze obawy dotyczą wygaszania energetyki konwencjonalnej, a informacje o datach 2026 czy 2030 roku nie wyjaśniają, co dalej będziemy robić – dopytywał Bieniek.

Manifestacja niezadowolenia

W przededniu protestu, Mariusz Romańczyk, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Bogdance, zwrócił uwagę na niepokój dotyczący braku jasnego planu dla branży wydobywczej i energetycznej grupy Enea. Górnicy zapowiedzieli dalsze działania, w tym pikietę pod koniec sierpnia, żądając natychmiastowych rozmów na temat przyszłości zakładów energetyki węglowej w kontekście Zielonego Ładu.

Bądź na bieżąco i dołącz do ponad 200 tys. osób obserwujących nas na Facebooku, komentując nasze artykuły.

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie