Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Masowa ewakuacja w sąsiednim kraju: kluczowe szczegóły planu i co oznacza to dla Polski

Na początku października litewski rząd planuje przygotować narodowy program masowej ewakuacji, co ogłosiła minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. Władze ogłosiły również, że będą starać się o finansowanie z Unii Europejskiej, które ma wesprzeć obronę ludności cywilnej krajów bałtyckich.

Plan Ewakuacji w Czasie Kryzysu

Na temat szczegółów „planu ewakuacji” szefowa ministerstwa poinformowała podczas specjalnej konferencji prasowej. Jak podkreśliła, Litwa od miesięcy zmaga się z różnorodnymi atakami na swoje systemy bezpieczeństwa, w tym z cyberatakami.

W odpowiedzi na te zagrożenia podjęto decyzję o opracowaniu wszechstronnego planu ochrony ludności cywilnej, obejmującego także ewakuację z obszarów narażonych na ataki.

– Dzisiaj obrona cywilna ma kluczowe znaczenie. Konflikt na Ukrainie trwa, a kraje w naszym regionie są narażone na ataki hybrydowe i kampanie dezinformacyjne. Sabotaż stał się naszą codziennością. Samorządy mają własne plany ewakuacyjne, ale oczywiste jest, że potrzebujemy narodowego planu, który będziemy mogli wdrożyć w razie potrzeby – mówiła Bilotaite.

Tworzenie Schronów dla Obywateli

Jednym z kluczowych działań w ramach zwiększenia bezpieczeństwa wewnętrznego ma być budowa schronów w podziemnych częściach budynków. Przewidywane jest stworzenie niemal 5000 takich miejsc.

W lipcu minister spraw wewnętrznych poinformowała o próbie zmiany przeznaczenia ponad 200 obiektów na schrony. W Wilnie wyznaczono 50 lokalizacji, które mają pomieścić przynajmniej jedną czwartą populacji kraju.

Współpraca z Krajami Bałtyckimi

Agne Bilotaite dodała, że poza planem ewakuacji, prowadzone będą również wspólne działania z innymi krajami bałtyckimi. Chodzi o złożenie wniosków o środki z Unii Europejskiej na realizację projektów, które mają na celu wzmocnienie ochrony cywilów.

– Czas zintegrować nasze możliwości i działać w skoordynowany sposób, zarówno na poziomie regionalnym, jak i unijnym. To niewątpliwie generuje wysokie koszty, ale powinniśmy podjąć dyskusję na temat możliwości połączenia naszych wysiłków i uzyskania wsparcia z UE – przekonywała minister.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tysięcy obserwujących naszą stronę. Polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie