W niedzielny wieczór zachowania na drodze przerosły wszelkie normy. 28-letnia kierująca samochodem marki Mitsubishi postanowiła ponownie zagrać w wyścigi, przekraczając dozwoloną prędkość w Orawce o zadziwiające 60 km/h. Takie lekceważenie przepisów skutkowało nie tylko utratą prawa jazdy na trzy miesiące, ale także mandatem w wysokości 1500 zł oraz 13 punktami karnymi. Okazało się, że policjanci natrafili na ten niebezpieczny incydent podczas sprawdzania zgłoszenia umieszczonego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, które umożliwia obywatelom zgłaszanie miejsc potencjalnie niebezpiecznych, poddawanych weryfikacji przez funkcjonariuszy policji. W ubiegłym roku właśnie przekraczanie dozwolonej prędkości zajmowało notorycznie pierwsze miejsce wśród problemów zgłaszanych w powiecie nowotarskim. Wygląda na to, że niektórzy kierowcy nie zrozumieli, że nie są na torze wyścigowym.
Kara za łamanie przepisów
W niedzielę po 22:00, podczas weryfikacji zgłoszenia dotyczącego zbyt szybkiej jazdy w Orawce, funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali mitsubishi, które pędziło z niebezpieczną prędkością 110 km/h. Za takie wykroczenie kierująca musiała ponieść konsekwencje w postaci mandatu oraz punktów karnych. Przypominamy, że za każde przekroczenie prędkości obowiązują różne stawki punktowe, a lojałelni kierowcy powinni być tego świadomi:
- do 10 km/h – 1 pkt karny,
- od 11 do 15 km/h – 2 pkt karne,
- od 16 do 20 km/h – 3 pkt karne,
- od 21 do 25 km/h – 5 pkt karnych,
- od 26 do 30 km/h – 7 pkt karnych,
- od 31 do 40 km/h – 9 pkt karnych,
- od 41 do 50 km/h – 11 pkt karnych,
- od 51 do 60 km/h – 13 pkt karnych,
- od 61 do 70 km/h – 14 pkt karnych,
- o więcej niż 70 km/h – 15 pkt karnych.
Zapewniamy, że policja będzie kontynuować swoje działania, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. I pamiętajmy, możecie zgłaszać niebezpieczne sytuacje na mapie, ale nie korzystajcie z niej w przypadkach wymagających pilnej interwencji – wtedy dzwonicie na 112!
Odpowiedzialne korzystanie z aplikacji to klucz do zachowania bezpieczeństwa. Każde zgłoszenie wywoła reakcję policji, a naszym celem jest, aby takie incydenty jak ten stały się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem.
Źródło: Polska Policja