W obliczu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Cieszynie, burmistrz Gabriela Staszkiewicz zadeklarowała, że celem władz miasta jest odbudowa zniszczonych kamienic. „Realizacja tego planu będzie uzależniona od dostępnych środków finansowych” – powiedziała we wtorek 31 grudnia podczas rozmowy z dziennikarzami.
STRASZNA TRAGEDIA
Niedzielny wybuch gazu zniszczył kamienicę przy ul. Głębokiej, a dwa sąsiednie budynki również ucierpiały. Niestety, w wyniku tego tragicznego zdarzenia zginęły dwie osoby, co wstrząsnęło lokalną społecznością.
„Zamierzamy odbudować wszystkie zniszczone obiekty, w tym ten historyczny dom, który nie przetrwał tej katastrofy. To nie tylko kwestia architektury, ale również zachowania układu urbanistycznego. Czas realizacji tych planów zależy od funduszy, jakie będziemy mogli przeznaczyć na ten cel” – podkreśliła burmistrz.
WZNOWIENIE ZASILANIA GAZEM
Burmistrz zaznaczyła również, że jeszcze we wtorek planowane jest przywrócenie zasilania gazowego na części ulicy Głębokiej. „Od Starego Targu do ulicy Browarnej będzie to stosunkowo łatwe. Natomiast w rejonie katastrofy, czyli poniżej ul. Menniczej, działania mogą potrwać nieco dłużej. Najtrudniej będzie w kamienicach położonych naprzeciwko zniszczonego budynku, gdyż główny zawór znajduje się tam, w sąsiednim obiekcie” – wyjaśniła.
BEZPIECZEŃSTWO GŁÓWNYM PRIORYTETEM
W cieszyńskiej starówce od poniedziałku częściowo wznowiono ruch samochodowy, chociaż na ulicy Głębokiej, w rejonie katastrofy, nadal obowiązuje zakaz poruszania się – zarówno pieszych, jak i pojazdów. Wciąż prowadzone są tam działania służb ratunkowych.
„We wtorek rano zdecydowaliśmy o umożliwieniu dostępu do niektórych lokali przy Głębokiej. Część sklepów będzie mogła się otworzyć, choć pewnie nie zdążą na dzisiaj, a jutro jest święto. W środę jednak planujemy uruchomić część lokali od Rynku do ulicy Browarnej” – dodała Staszkiewicz.
PRACE ZABEZPIECZAJĄCE
Ulica Głęboką będzie zamknięta z jednej strony, aby umożliwić prace zabezpieczające dwa kamienice, które są w niebezpieczeństwie zawalenia się. „Prace potrwają prawdopodobnie do końca tygodnia. Koncentrujemy się na zabezpieczeniu ścian frontowych i bocznych budynków, aby nie doszło do zawalenia” – podkreśliła burmistrz.
Władze planują montaż konstrukcji zabezpieczającej, która zostanie zainstalowana, gdy tylko zostanie zaakceptowana przez inspektora nadzoru budowlanego. „Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego strażacy pozostaną na miejscu do momentu, kiedy ryzyko zawalenia zostanie całkowicie zlikwidowane” – zapewniła.
WSPIERANIE MIESZKAŃCÓW
Jak wynika z informacji przekazanych przez burmistrza, w schronisku młodzieżowym znalazło schronienie dziesięcioro ewakuowanych mieszkańców. „Dzięki wsparciu strażaków mieli oni możliwość powrotu do swoich mieszkań, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Mamy nadzieję, że po zabezpieczeniu będą mogli wrócić po resztę” – dodała.
Mieszkańcy kamienic nie będą mogli wrócić na stałe przez co najmniej kilka miesięcy. „Rozmawiamy z nimi, oferując alternatywne lokale. Dużo osób angażuje się w pomoc, organizowane są zbiórki, a nawet wpłynęły już pierwsze dotacje” – poinformowała.
ŚLEDZTWO W SPRAWIE KATASTROFY
W związku z tragicznymi wydarzeniami, bielska prokuratura okręgowa wszczęła postępowanie. Rzecznik prokuratury, prok. Paweł Nikiel, przekazał, że śledztwo dotyczyć będzie sprowadzenia zagrożenia życia wielu osób poprzez eksplozję materiałów łatwopalnych, co grozi karą od roku do 10 lat więzienia.
Cieszyńska społeczność zjednoczyła się w obliczu tej tragedii, jednak ból i strach pozostają. Wszyscy mają nadzieję na szybkie i skuteczne działania zarówno w zakresie odbudowy, jak i wsparcia dla poszkodowanych. Trzymamy kciuki za Cieszyn!