Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Strajk dokerów w Gdańsku (1946)

Strajk Dokerów w Gdańsku

Strajk dokerów w Gdańsku to protest robotniczy o podłożu ekonomicznym, który miał miejsce w dniach 10-14 sierpnia 1946 roku. Był to wynik wcześniejszych napięć, które narastały od kwietnia 1946, związanych z protestami w portach i stoczniach, a także z niezadowoleniem z podziału darów z UNRRA.

Reklama

Przebieg wydarzeń

W trakcie strajku Nowy Port został otoczony przez wojsko, a wprowadzono godzinę milicyjną. Władze określały protesty jako działania niemieckich dywersantów. Strajk był tłumiony przy użyciu łamistrajków oraz aktywistów Polskiej Partii Robotniczej i koncesjonowanej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Konsekwencje

Po stłumieniu protestu, władze rozpoczęły masowe zwolnienia z pracy, a ponad pięciuset uczestników strajku zostało aresztowanych. W wyniku procesów sądowych, niektórzy dokerzy otrzymali surowe kary, w tym dożywocie oraz wieloletnie wyroki więzienia.

Reklama

Upamiętnienie

W 1952 roku władze PRL nazwały jedną z ulic w Nowym Porcie imieniem Karola Gronkiewicza, jednego z zabitych w trakcie protestów. Ulica ta, wcześniej znana jako Albrechtstraße, została w 1990 roku przemianowana na ul. Strajku Dokerów.

Reklama

Kategorie

  • Historia najnowsza Gdańska
  • Nowy Port
  • 1946 w Polsce
  • Strajki w Polsce Ludowej
Reklama