Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ferdynand Ruszczyc

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ferdynand Ruszczyc

Ferdynand Ruszczyc h. Lis (10 grudnia 1870 – 30 października 1936) był polskim malarzem, grafikiem, rysownikiem i pedagogiem, znanym głównie z krajobrazów oraz reprezentującym symboliczny nurt Młodej Polski. Tworzył ilustracje, okładki książek oraz projekty plakatów i ekslibrisów.

Rodzina

Rodzina Ruszczyców pochodziła z Kresów, a ich majątek znajdował się w Bohdanowie. Dziadkowie Ferdynanda, Ferdynand i Anna, mieli dziewięcioro dzieci. Jego ojciec, Edward, był kapitanem armii carskiej, a matka, Alwina Munch, była Dunką z Bornholmu. Po powstaniu styczniowym rodzina musiała opuścić majątek, który odzyskała w 1888 roku.

Dzieciństwo i młodość

Ferdynand do 13. roku życia uczył się w domu, a następnie uczęszczał do gimnazjum w Mińsku, które ukończył z wyróżnieniem w 1890 roku. Po rozpoczęciu studiów prawniczych na Uniwersytecie w Petersburgu, równocześnie uczęszczał na wykłady w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1892 roku rozpoczął studia malarskie, które ukończył w 1897 roku.

Życie i twórczość

Po ukończeniu akademii Ruszczyc wrócił do Bohdanowa, gdzie odbył liczne podróże studyjne do takich miast jak Monachium, Berlin czy Paryż. Jego debiut wystawienniczy miał miejsce w Wilnie w 1899 roku. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i uczestniczył w ważnych wystawach, w tym z okazji 500-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1904 roku został profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a w 1907 objął katedrę pejzażu w krakowskiej ASP. W 1913 roku ożenił się z Reginą Rouck, z którą miał sześcioro dzieci. Po I wojnie światowej aktywnie uczestniczył w walkach o Wileńszczyznę oraz w organizacji Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego.

W 1935 roku otrzymał tytuł profesora honorowego uczelni. Po częściowym sparaliżowaniu w 1932 roku, kontynuował malowanie jedną ręką. Zmarł w Bohdanowie, gdzie został pochowany.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1923)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1928)
  • Komandor Orderu św. Jakuba od Miecza (1932, Portugalia)
  • Oficer Orderu Legii Honorowej (Francja)
  • Kawaler Orderu Legii Honorowej (1921, Francja)
  • Order Izabeli Katolickiej (1932, Hiszpania)

„`