Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Pałac Republiki

Pałac Republiki

Pałac Republiki (niem. Palast der Republik) był budynkiem w Berlinie, pełniącym rolę siedziby Izby Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) od 1976 roku. Zlokalizowany na Schlossplatz (dawniej Marx-Engels-Platz), obok Katedry Berlińskiej, zastąpił zburzony po wojnie zamek miejski. Budynek, uważany za nowoczesny, został rozebrany w latach 2006-2008, a na jego miejscu odbudowano zamek miejski.

Reklama

Charakterystyka

Pałac Republiki był wielofunkcyjnym obiektem, w którym znajdowały się:

  • trzy restauracje
  • teatr z 250 miejscami
  • sala kongresowa na 5000 miejsc
  • sala plenarna dla 786 osób
  • galeria sztuki
  • dyskoteka i kręgielnia

W hallu głównym znajdowały się skórzane kanapy oraz rzeźba kwiatu o wysokości 5 metrów. Budynek miał kilka potocznych nazw, m.in. „Ballast der Republik” oraz „Erichs Lampenladen”.

Reklama

Historia

Budowa Pałacu trwała od 1973 do 1976 roku, a jego architektem był Heinz Graffunder. W obiekcie odbywały się koncerty znanych artystów, jak Udo Lindenberg czy Czesław Niemen, oraz zjazdy partii SED. W 1990 roku miało miejsce historyczne posiedzenie ostatniego parlamentu NRD, które podjęło decyzję o zjednoczeniu Niemiec. Budynek zamknięto dla publiczności w 1990 roku z powodu obecności rakotwórczego azbestu.

Rozbiórka

Plany rozbiórki Pałacu Republiki spotkały się z oporem mieszkańców i artystów. Prace rozpoczęto w lutym 2006 roku, ale z powodu odkrycia azbestu zakończono je w grudniu 2008. Całkowity koszt rozbiórki wyniósł około 12 milionów euro. Ostatecznie na miejscu Pałacu Republiki odbudowano zamek Hohenzollernów.

Reklama
Reklama