Denglish – Definicja
Denglish, znany również jako Denglisch, to termin odnoszący się do zapożyczeń z języka angielskiego w niemieckim. Często stosowany przez purystów językowych, odnosi się do rosnącej liczby anglicyzmów w codziennym użyciu języka niemieckiego.
Przykłady Anglicyzmów
- updaten (od update) – zamiast aktualisieren
- downloaden (od download) – zamiast herunterladen
- Tolle Girls, jede ist ein Star. – Super dziewczyny, każda jest gwiazdą (użycie girl zamiast Mädchen oraz Star).
Krytyka Anglicyzmów
Stowarzyszenie Języka Niemieckiego (VDS) prowadzi działania przeciwko anglicyzmom, w tym akcje zbierania podpisów. Językoznawca Heinz Günther Schmitz zwraca uwagę na negatywny wpływ anglicyzmów na język i kulturę niemiecką, podkreślając, że elity polityczne i naukowe preferują „angloamerykański” styl komunikacji, co prowadzi do marginalizacji języka niemieckiego w nauce i dyplomacji. Schmitz zauważa, że język jest nośnikiem tradycji i tożsamości kulturowej.
Termin „Denglisch” z negatywnym wydźwiękiem jest również używany przez dziennikarzy i innych krytyków, którzy nie są językoznawcami. Większość niemieckich językoznawców zajmuje jednak umiarkowane stanowisko, nie zgadzając się z alarmistycznymi prognozami o zagrożeniu tożsamości językowej przez anglicyzmy. Przewodniczący Towarzystwa Języka Niemieckiego, Peter Schlobinski, polemizuje z poglądami o rzekomym zalewie języka niemieckiego przez zapożyczenia z angielskiego.
Podsumowanie
Denglish to zjawisko, które budzi kontrowersje wśród językoznawców i purystów językowych. Choć niektórzy krytycy obawiają się o przyszłość języka niemieckiego, większość specjalistów uważa, że anglicyzmy są naturalnym elementem rozwoju języka.
Bibliografia
- Ryszard Lipczuk: Walka z wyrazami obcymi w Niemczech – Historia i współczesność. Kraków: Universitas, 2014.
- Falco Pfalzgraf: Neopurismus in Deutschland nach der Wende. Frankfurt a. M: Peter Lang, 2006.
- Heinz Günther Schmitz: Über die Sprachloyalität der Deutschen.
- Sebastian Sick: Haarige Zeiten, w: Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod. Koln: KiPenhuer & Witsch, 2010.