Ksiądz Radek Rakowski z Poznania wyróżnia się na tle innych duchownych nowoczesnym podejściem. Stworzył innowacyjną NanoKaplicę, wprowadził sztuczną inteligencję do kościoła, zezwala na nocne wizyty wiernych, a także na obecność psów podczas mszy. Wszystko to spotyka się z pozytywnym odbiorem ze strony parafian.
NANOKAPLICA – NOWE MIEJSCE SPOTKAŃ
Proboszcz z parafii na poznańskiej Łaciny od lat wdraża nowoczesne rozwiązania, a ostatnio zyskał popularność dzięki uruchomieniu NanoKaplicy. Wierni mogą korzystać z dedykowanej aplikacji, aby w dowolnym momencie, nawet w środku nocy, zadać pytania sztucznej inteligencji. Co więcej, miejsce to służy nie tylko modlitwie, ale także jako przestrzeń do spotkań, gdzie można napić się kawy, zrelaksować na kanapie, skorzystać z Wi-Fi, a nawet popracować.
NOWE UDOGODNIENIA DLA PARAFIAN
Specjalnie przeszkolony asystent ChatGPT obsługuje różne funkcje w parafii. Ksiądz Rakowski stara się również wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które mają na celu przyciągnięcie wiernych. W wywiadzie dla „Wyborczej” powiedział: „Ludzie pragną poznawać Boga w dzisiejszych czasach, nawet jeśli nie wrócimy do dawnych tłumów w kościołach. Musimy szukać różnych sposobów, aby przyciągnąć ich do duchowości.”
PRZYJAZNY CHARAKTER KAPLICY
Duchowny wprowadził także zasady, które czynią kaplicę otwartą na wszystkich. Może ona być miejscem spotkań dla matek z dziećmi, młodzieży oraz osób pragnących modlić się z czworonogami. „Podjęliśmy decyzję, że nikogo nie wyrzucamy” – zaznacza ks. Rakowski. Niekiedy w kaplicy organizowane są kolacje, a jej przestrzeń łączy różne potrzeby: modlitwy, odpoczynku i pracy. „Nie widzimy potrzeby rozdzielania sacrum od profanum; świętość istnieje między nami” – dodaje proboszcz.
NOWOCZESNE PODEJŚCIE DO KOLĘDY
Ksiądz Rakowski zrezygnował z tradycyjnej formy kolędowania, uznając, że współczesne realia wymagają innego podejścia. „Nie będziemy organizować kolędy według ustalonego harmonogramu. Przyjdę tylko do tych, z którymi chcę nawiązać relację, a nie będę jeździć z tzw. rozdzielnika” – zaznacza. Podkreśla, że nowoczesna parafia nie powinna opierać się na przestarzałych praktykach.