Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Aleksander Sculteti

Aleksander Sculteti

Aleksander Sculteti (ok. 1485 – 1564) był kanonikiem i kanclerzem kapituły warmińskiej, historykiem oraz kartografem, znanym z kontrowersyjnych poglądów religijnych. Uznawany za ateistę, był oskarżony o herezję i spędził część życia w więzieniu.

Reklama

Wykształcenie i kariera

Sculteti ukończył szkołę parafialną w Tczewie i gimnazjum we Włocławku, a następnie studiował prawo i teologię na Akademii Krakowskiej. Dalsze nauki kontynuował w Bolonii i Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora praw i pracował w kurii papieskiej.

Od 1515 roku był kanonikiem kapituły warmińskiej we Fromborku oraz współpracownikiem Mikołaja Kopernika. W latach 1530–1539 pełnił funkcję kanclerza kapituły i sprzeciwiał się objęciu biskupstwa przez Jana Dantyszka oraz Stanisława Hozjusza. Oprócz kapituły warmińskiej posiadał kanonikaty w Dorpacie i Rewlu.

Reklama

Osiągnięcia naukowe

  • Autor pierwszej mapy Inflant.
  • Współpraca z Kopernikiem w kartografii Prus.
  • Twórca dzieła Chronographia sive Annales omnium fere regum…, pierwszej chronologii zdarzeń historycznych.

Problemy z inkwizycją

Sculteti był zwolennikiem reformacji, co doprowadziło do konfliktu z inkwizycją. Oskarżony o herezję przez Dantyszka, spędził kilka lat w więzieniu, jednak został uniewinniony przez sądy papieskie. Mimo to, do końca życia pozostawał pod obserwacją inkwizycji.

Życie po inkwizycji

Po uwolnieniu zmienił wyznanie na ewangelickie i osiedlił się w jednym z pruskich probostw. Ostatecznie został pozbawiony kanonii i majątku oraz skazany na banicję. Zmarł w 1564 roku.

Patronat

Od 1 stycznia 1979 roku jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Reklama
Reklama