Nowy rok już za pasem. Szybko przeleciało, prawda? Mieszkańcy Kiribati świętują nadejście 2025 już o 11:00 naszego czasu. Sprawdź na kamerach earthTV, jak mieszkańcy poszczególnych miejsc na całym świecie świętują przyjście nowego roku.
Do siego!
Gdzie Nowy Rok 2025 nadejdzie jako pierwszy?
Choć większość z nas wyczekuje wybicia północy 31 grudnia, są miejsca na świecie, które witają Nowy Rok znacznie wcześniej. Dzięki różnicom w strefach czasowych, Nowy Rok „przemieszcza się” od wschodu na zachód, odwiedzając kolejne kraje i regiony. Ale gdzie dokładnie będzie można świętować nadejście 2025 roku jako pierwsze?
Pierwsi świętują mieszkańcy Kiribati
Najwcześniej w Nowy Rok wkroczą mieszkańcy wyspiarskiego państwa Kiribati, a konkretnie części wysp znajdujących się w strefie czasowej UTC+14. To najdalej wysunięta na wschód strefa czasowa na świecie, co oznacza, że na Kiribati Nowy Rok nadejdzie wtedy, gdy w Polsce będzie jeszcze godzina 11:00 przed południem. Ta mała wyspiarska republika co roku jako pierwsza celebruje nadejście nowego roku – przyciągając uwagę turystów i mediów z całego świata.
Kolejni w kolejce: Samoa i Tonga
Następnymi miejscami, które powitają rok 2025, będą wyspy Samoa i Tonga, znajdujące się w strefie czasowej UTC+13. Wkrótce potem Nowy Rok zawita do Nowej Zelandii, a następnie do wschodnich części Australii, gdzie hucznie obchodzi się tę okazję, organizując jedne z najbardziej spektakularnych pokazów fajerwerków na świecie, m.in. w Sydney.
Europa wita Nowy Rok
W Europie Nowy Rok przychodzi niemal równocześnie w większości państw, w tym w Polsce, która znajduje się w strefie czasowej UTC+1. Wcześniej jednak Nowy Rok przywita Bliski Wschód, a później Europa Środkowa i Zachodnia. W miarę jak wskazówki zegara przesuwają się dalej na zachód, świętowanie rozpoczynają mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Portugalii (UTC+0).
Najdłużej czekają Baker i Howland
Na końcu kolejki do przywitania Nowego Roku znajdują się wyspy Baker i Howland, należące do Stanów Zjednoczonych. Położone w strefie czasowej UTC-12, wkraczają w nowy rok najpóźniej na świecie. Gdy na tych wyspach wybije północ, w Polsce będzie już godzina 13:00… 1 stycznia!
Różnice czasowe – fascynująca podróż w czasie
Różnice w powitaniu Nowego Roku wynikają z podziału świata na 24 strefy czasowe, które są uzależnione od obrotu Ziemi wokół własnej osi. To właśnie dzięki nim Nowy Rok stopniowo „wędruje” po całym globie, dając ludziom na różnych szerokościach geograficznych okazję do celebrowania tej szczególnej chwili.
Nie ważne jednak, w której strefie czasowej się znajdujesz – Nowy Rok to zawsze doskonała okazja, by spojrzeć w przyszłość z nadzieją i entuzjazmem. 🎆🎇