Korea Północna podniosła maksymalny wiek poboru do wojska z 23 do 25 lat. Choć oficjalnie decyzja ta nie została jeszcze ogłoszona, istnieją spekulacje, że mogło to być podyktowane chęcią wzmocnienia wsparcia dla Rosji w kontekście konfliktu na Ukrainie.
Podniesienie wieku poboru a sytuacja militarna
Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych krajów na świecie, dysponując armią liczącą około 1,2 mln żołnierzy. Wszyscy mężczyźni zdolni do służby wojskowej są zobowiązani do odbycia prawie dziesięcioletniej służby, z czego od trzech do pięciu lat spędzają na formalnej służbie w wojsku, a następnie pracują w fabrykach i przedsiębiorstwach należących do armii. Kobiety również mogą brać udział w służbie, ale ich całkowity czas trwania nie przekracza siedmiu lat.
Nowe zasady dotyczące poboru
Przed wcieleniem do wojska każdy kandydat przechodzi testy i badania zdrowotne, a następnie jest klasyfikowany do odpowiedniej grupy w zależności od stanu zdrowia. Wielu osobom pobór jest odraczany, a ci, którzy czekają na służbę i ukończą 23. rok życia, w ogóle nie muszą już odbywać zasadniczej służby. Nowe regulacje znoszą ten przywilej, co oznacza, że odroczone osoby mogą być wcielane aż do ukończenia 25 lat.
Korea Północna a konflikt rosyjsko-ukraiński
W ostatnich tygodniach Korea Północna zaangażowała się w konflikt między Rosją a Ukrainą, a z zachodnich doniesień wynika, że Kim Dzong Un wysłał ponad 10 tys. swoich żołnierzy do Rosji. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nazwał Koreę Północną „bliskim sąsiadem” i „partnerem” Rosji, zapewniając, że rozwijają relacje na różnych płaszczyznach, co nie powinno budzić niepokoju.
Straty i zmiany w strukturze wojskowej
Dnia 19 grudnia południowokoreański poseł Lee Seong-Kweun poinformował, na podstawie doniesień wywiadowczych, że w obwodzie kurskim zginęło około 100 północnokoreańskich żołnierzy, a ok. 1000 zostało rannych. Z wstępnych danych ukraińskich wynika, że liczba ofiar wśród żołnierzy z Korei Północnej może przekraczać 3000 osób.
Według informacji uzyskanych przez brytyjski wywiad, północnokoreańscy żołnierze mają otrzymywać rosyjskie obywatelstwo, co pozwala im na udawanie mieszkańców Jakucji lub Buriacji i zaciąganie się do rosyjskiej armii. Amerykańskie źródła wskazują na to, że żołnierze z Korei Północnej często decydują się na samobójstwa, aby uniknąć schwytania przez ukraińskie siły zbrojne.
Źródło/foto: Polsat News