Józef Witkowski
Józef Witkowski herbu Poraj (21 lutego 1892 – 26 maja 1976) był polskim astronomem, geofizykiem i astrofizykiem, urodzonym w Odessie. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał doktorat w 1922 roku. W 1928 roku zdobył habilitację, a w 1934 roku został profesorem zwyczajnym.
Kariera naukowa
Witkowski rozpoczął pracę naukową w Odessie, koncentrując się na badaniach kometarnych. W 1919 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie pracował w Obserwatorium Astronomicznym UJ, zajmując się grawimetrią, sejsmologią i fotometrią. W 1929 roku objął kierownictwo Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Poznańskiego, wprowadzając nowe kierunki badań.
Wojna i po wojnie
Podczas II wojny światowej Witkowski został aresztowany przez Gestapo, jednak udało mu się uciec do Krakowa, gdzie pracował do zakończenia wojny. Po wojnie wrócił do Poznania, gdzie zaangażował się w utworzenie Astronomicznej Stacji Szerokościowej PAN oraz kierował Zakładem Astronomii PAN.
Działalność i osiągnięcia
Był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w latach 1950-1952 oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Witkowski brał aktywny udział w międzynarodowych organizacjach astronomicznych i redagował czasopisma naukowe.
Odznaczenia
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1972)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1957)
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (1928)
- Nagroda Naukowa miasta Poznania (1951)
Witkowski zmarł w 1976 roku i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego prace miały znaczący wpływ na rozwój astronomii w Polsce, a on sam pozostawał aktywny naukowo niemal do końca życia.
Bibliografia
- Władysław Naskręcki, Obserwatorium Astronomiczne UAM, Kronika Miasta Poznania, 2002
- Andrzej Woszczyk, Sylwetki Astronomów Polskich XX w., Toruń 2008
- Postępy Astronomii, 4/1976