Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Józef Pruszkowski

Chcę dodać własny artykuł

Józef Pruszkowski

Józef Pruszkowski, znany także jako P.J.K. Podlasiak, był polskim historykiem Kościoła katolickiego, duchownym oraz profesorem Seminarium Duchownego w Lublinie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Urodził się 1 lutego 1837 roku w Białej Podlaskiej, a zmarł 29 stycznia 1925 roku w Lublinie.

Życiorys

Pruszkowski był synem Marcina, urzędnika miejskiego, i Franciszki z Markiewiczów. Uczył się w gimnazjum w Białej Podlaskiej, a następnie studiował w Seminarium Duchownym w Janowie Podlaskim oraz Akademii Duchownej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień kandydata świętej teologii. W 1860 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1862-1869 był wykładowcą w Janowie Podlaskim oraz sekretarzem biskupa Beniamina Szymańskiego. Po udziale w powstaniu styczniowym był więziony i pozostawał pod nadzorem policji carskiej aż do 1905 roku. Z powodu wrogich nastawień władz był zmuszony do opuszczenia Janowa Podlaskiego w 1881 roku.

Pełnił funkcje kapelana, proboszcza w kilku parafiach oraz wykładowcy w Lublinie. W latach 1906-1919 był profesorem i kierownikiem Zakładu Prawa Kanonicznego w Seminarium Duchownym w Lublinie, a w 1922 roku uzyskał tytuł profesora honorowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Praca naukowa

Pruszkowski koncentrował się na historii Kościoła w Polsce oraz biblistyce. Jego główne dzieło, Martyrologjum czyli męczeństwo Unii świętej na Podlasiu, opisuje prześladowania katolickiego duchowieństwa po 1864 roku. Zajmował się również polityką carów wobec Kościoła oraz stanem szkolnictwa w regionie.

Do jego publikacji należą m.in.:

  • Historya zjawionego i cudownego obrazu Matki Boskiej… (1897)
  • Janów Biskupi czyli Podlaski (1897)
  • Kodeń Sapiehów, jego kościoły… (1898)
  • Najświętsza Marya Matka Boża (1906–1910, 3 tomy)
  • Martyrologjum Podlasia w pieśni (1925)

Bibliografia

Pruszkowski był także autorem wielu prac, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy o historii Kościoła katolickiego w Polsce.

Linki zewnętrzne

Publikacje Józefa Pruszkowskiego można znaleźć w bibliotece Polona.