Proces załogi Dachau (US vs. Martin Gottfried Weiss i inni)
Proces załogi Dachau miał miejsce w dniach 15 listopada – 13 grudnia 1945 roku przed Amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Na ławie oskarżonych zasiadł Martin Gottfried Weiss, były komendant obozu, oraz 39 innych członków załogi hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Dachau.
Wśród oskarżonych znajdowali się: lekarze Karl Klaus Schilling i Hans Eisele, odpowiedzialni za eksperymenty pseudomedyczne na więźniach, oraz Johann Baptist Eichelsdorfer, ostatni komendant Kaufering IV, który pozostawiał niezdolnych do pracy więźniów bez pomocy. Inni istotni oskarżeni to Johann Kick, szef Wydziału Politycznego obozu, oraz Franz Xaver Trenkle, wykonawca egzekucji więźniów i jeńców wojennych. Obecny był także Otto Moll, były szef krematoriów w Auschwitz-Birkenau.
Wszyscy oskarżeni zostali uznani za winnych udziału w organizacji przestępczej, której celem była masowa eksterminacja i maltretowanie więźniów. Trybunał skazał 37 osób na karę śmierci przez powieszenie (wykonano 28 wyroków), 9 oskarżonym zamieniono karę śmierci na kary pozbawienia wolności, a w przypadku Hansa Eisele wyrok został wstrzymany ze względu na jego udział w procesie załogi Buchenwaldu.
Wyrok amerykańskiego Trybunału Wojskowego
Trybunał Amerykański uznał załogę Dachau za organizację przestępczą, a wszyscy oskarżeni zostali skazani za swoje zbrodnie. Wyroki miały na celu wymierzenie sprawiedliwości za popełnione okrucieństwa.