Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jerzy Kowalski (filolog klasyczny)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Jerzy Włodzimierz Kowalski

Jerzy Włodzimierz Kowalski (23 maja 1893 – 22 stycznia 1948) był polskim filologiem klasycznym, pisarzem i profesorem Uniwersytetu Lwowskiego oraz Wrocławskiego. Należał do Polskiej Akademii Umiejętności.

Życiorys

Urodził się w Krakowie jako syn Karola i Wandy z Krawczyńskich. Uczył się w Gimnazjum Św. Anny, a następnie studiował filologię i archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1917 roku obronił doktorat, co umożliwiło mu objęcie stanowiska adiunkta w II Katedrze Filologii Klasycznej we Lwowie. W 1920 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1929 roku został profesorem zwyczajnym. W latach 1932-1934 pełnił funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego.

Po wybuchu II wojny światowej prowadził herbaciarnię we Lwowie, a następnie przeniósł się do Warszawy. W latach 1944-1945 wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 1945 roku objął I Katedrę Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Był aktywnym członkiem różnych towarzystw naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Filologiczne i Polskie Towarzystwo Archeologiczne.

Jego zainteresowania obejmowały retorykę grecką, archeologię, mitologię, a także historię i geografię starożytną. Kowalski badał wpływ retoryki na wczesne prace Plutarcha oraz zajmował się twórczością Hermogenesa z Tarsu.

Był żonaty z Anną z Chrzanowskich Kowalską, z którą miał córkę Marię. Po śmierci męża w 1954 roku, Anna przeniosła się z córką do Warszawy. Jerzy Kowalski zmarł we Wrocławiu i został pochowany na cmentarzu Świętego Wawrzyńca. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1950 roku.

Publikacje

Kowalski był także autorem kilku powieści i zbiorów opowiadań, a do jego prac naukowych należą:

  • Grecja od wojny peloponeskiej do podboju macedońskiego (1923)
  • Studia rhetorica (1928)
  • De Didone Graeca et Latina (1929)
  • Puer Romanus (1937, z Marianem Goliasem)
  • Rozwój cywilizacji greckiej (1950)

Bibliografia

* Biogramy uczonych polskich, Część I: Nauki społeczne, zeszyt 2: K–O, Wrocław 1984.

Linki zewnętrzne

* Publikacje Jerzego Kowalskiego w bibliotece Polona

„`