Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Árni Magnússon

Árni Magnússon – Życiorys i Dziedzictwo

Árni Magnússon (ur. 13 listopada 1663, zm. 7 stycznia 1730) był islandzkim antykwariuszem, filologiem i badaczem średniowiecznej literatury islandzkiej. Wychowany w Hvammur, rozpoczął edukację w Skálholt, a następnie kontynuował studia teologiczne na Uniwersytecie Kopenhaskim. W 1684 roku, pod wpływem profesora Thomasa Bartholina, skupił się na zbieraniu islandzkich manuskryptów.

Reklama

Kariera i Działalność

Po ukończeniu studiów wrócił na Islandię, gdzie porządkował sprawy po śmierci ojca oraz zbierał manuskrypty. W latach 1685-1689 współpracował z Bartholinem, tłumacząc teksty na łacinę i zwiększając swoją kolekcję. W 1697 roku został sekretarzem tajnych archiwów, a w 1701 profesorem filozofii i historii Danii.

W latach 1702-1710 przebywał na Islandii, oceniając jej kondycję ekonomiczną oraz zbierając manuskrypty. W 1709 roku ożenił się z Mette Jensdatter Fischer, a po śmierci ojczyzny opuścił Islandię na stałe w 1713 roku. W kolejnych latach pełnił rolę bibliotekarza i kustosza archiwów.

Reklama

Katastrofa i Śmierć

W 1728 roku jego kolekcja spłonęła w pożarze Kopenhagi. Próby ratowania zbiorów nie powiodły się, co doprowadziło do utraty wielu cennych manuskryptów. Po pożarze, zmagał się z problemami zdrowotnymi, które doprowadziły do jego śmierci w 1730 roku. Został pochowany w katedrze Marii Panny obok żony, która zmarła w tym samym roku.

Dziedzictwo

Po jego śmierci większość zbiorów trafiła na Islandię i obecnie znajduje się w Árni Magnússon Institute przy Uniwersytecie Islandzkim, znanym jako Arnamagnæan Codex. Jego postać jest upamiętniona na wycofanym banknocie 100 koron islandzkich.

Podsumowanie

Árni Magnússon odegrał kluczową rolę w zachowaniu i badaniu islandzkiej literatury średniowiecznej, a jego prace wciąż mają wpływ na współczesne badania nad tym okresem.

Reklama
Reklama