Społeczność ukraińska w RPA wyraża oburzenie wobec wizyty rosyjskiego okrętu wojennego w porcie w Kapsztadzie, która miała miejsce w czasie, gdy rosyjskie siły prowadziły bombardowania ukraińskich miast, powodując liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Burmistrz Geordin Hill-Lewis podkreślił, że nie był informowany o tym zdarzeniu, określając je jako „ogromny wstyd moralny” dla rządu, który wspiera Rosję pod rządami Putina.
Wizyta Okrętu Smolny
Rosyjski okręt wojenny Smolny, przynależący do Floty Bałtyckiej, przybył do Kapsztadu 29 sierpnia i zakończył wizytę 1 września. Podczas pobytu jego oficerowie spotkali się z południowoafrykańskim dowództwem marynarki wojennej, według informacji przekazanych przez rosyjski konsulat generalny w Kapsztadzie. Na pokładzie jednostki przebywa 300 kadetów.
Burmistrz Hill-Lewis w wywiadzie dla „Daily Maverick” zaznaczył, że jego brak wiedzy na temat tej wizyty jest nie do przyjęcia. Jak stwierdził, akceptowanie działań osób, które „zabijają dzieci”, nie ma nic wspólnego z neutralnością, wzywając RPA do zakończenia współpracy wojskowej z Rosją.
Konsekwencje Bombardowań
Ukraińska społeczność w RPA przypomniała, że w czasie wizyty rosyjskiego okrętu na Ukrainie miały miejsce tragiczne wydarzenia, w tym bombardowanie budynku mieszkalnego i placu zabaw, w wyniku którego zginęło sześć osób, w tym dzieci. Dwa dni po odjeździe Smolnego rosyjski pocisk balistyczny zabił ponad 50 osób w Połtawie, raniąc przy tym wiele innych. Ponadto, w wyniku bombardowania Lwowa zginęło siedem osób, w tym troje dzieci.
Rosyjski Bombowiec w RPA
Ukraińcy wyrazili również swoje obawy dotyczące planowanej wizyty rosyjskiego bombowca Tupolew Tu-160 w RPA, nazywając go maszyną odpowiedzialną za tragiczne straty wśród ukraińskich dzieci. To zdarzenie tylko pogłębiło niepokój społeczności ukraińskiej.
Długoletnia Tradycja Przyjacielskich Relacji ANC z Kremlem
Pomimo majowych wyborów, w których rządzący Afrykański Kongres Narodowy (ANC) stracił część władzy na rzecz opozycji, jego polityka zagraniczna pozostaje niezmienna. ANC zachował prorosyjską orientację, co wynika z długoletnich przyjaźni z Kremlem sięgających czasów walki z apartheidem, kiedy to otrzymał wsparcie Związku Sowieckiego i Kuby. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na RPA dopiero w 1986 roku, co przypominane jest do dziś.
Wizyta Okrętów na Kubie
Pod koniec lipca Smolny oraz inne rosyjskie jednostki wojenne odwiedziły Kubę, co zostało przyjęte przez lokalne media jako dyskretne zdarzenie. Rosyjscy marynarze spotkali się z dowództwem kubańskiej armii i władzami Hawany w ramach współpracy między Rosją a Kubą, co według emerytowanego dowódcy kolumbijskiej armii, pułkownika Luisa Villamarina, jest sygnałem Kremla dla USA o zacieśnianiu relacji w regionie.
W obliczu tych wydarzeń warto zastanowić się nad konsekwencjami, jakie mogę pociągnąć za sobą tego rodzaju działania. Należy pamiętać, że historia często się powtarza, a decyzje podejmowane dzisiaj mogą mieć daleko idące skutki w przyszłości.
Źródło/foto: Interia