Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Karmelitanki bose

Karmelitanki bose

Karmelitanki bose to żeńska gałąź zakonu karmelitów bosych, powstała w XV wieku. Pierwsze wspólnoty kobiet funkcjonowały przy klasztorach karmelitów od około 1450 roku. W 1452 roku, na podstawie bulli Mikołaja V, bł. Jan Soreth utworzył pięć klasztorów dla sióstr. W 1562 roku, św. Teresa z Ávili zreformowała zakon, przywracając mu pierwotne zasady.

Reklama

Historia

Początkowo karmelitanki żyły pod kierownictwem karmelitów, przestrzegając surowych reguł. Z czasem zasady te zostały złagodzone. Św. Teresa od Jezusa wprowadziła reformy, co doprowadziło do powstania klasztorów bosych, które skupiły się na ascezie i modlitwie kontemplacyjnej. W 1585 roku założono klasztor w Lizbonie, stanowiący pierwszą fundację poza Hiszpanią. W kolejnych latach karmelitanki zakładały klasztory w Nowej Hiszpanii, Włoszech, Francji i innych krajach.

Karmelitanki bose w Polsce

Pierwsze karmelitanki przybyły do Polski w 1612 roku, sprowadzone z Flandrii. Klasztor w Krakowie, założony w 1644 roku, stał się ważnym ośrodkiem zakonnym. W XVIII wieku karmelitanki zmagały się z epidemiami i wojnami, co wpłynęło na rozwój klasztorów, które jednak zdołały się odbudować. W 2022 roku w Polsce istniało 29 klasztorów karmelitanek bosych z około 450 siostrami.

Reklama

Życie w zakonie

Kandydatki

Kandydatki na karmelitanki pochodziły głównie z rodzin szlacheckich lub mieszczańskich. Wymagano od nich dobrowolnej decyzji o wstąpieniu oraz podstawowego wykształcenia. Klasztor mógł liczyć maksymalnie 20 sióstr.

Zasady zakonne

Karmelitanki żyły w izolacji, ograniczając kontakt ze światem zewnętrznym. Obowiązywało milczenie, a rozmowy dopuszczano jedynie podczas posiłków. Karmelitanki praktykowały ubóstwo i ascezę, pozostawiając po sobie dorobek literacki, w tym kroniki i wiersze.

Duchowość

  • Jezus Chrystus jako Oblubieniec: życie oddane modlitwie i rozważaniu męki Jezusa.
  • Maria: wzór oddania, symbolizowany przez habit, w tym szkaplerz.
  • Kult świętych: szczególne znaczenie miały postacie takie jak św. Józef i św. Teresa od Jezusa.

Czasy współczesne

Obecnie zakon działa w 81 krajach, z około 13 tys. karmelitankami bosymi na świecie. Ich życie skoncentrowane jest na modlitwie i duchowości w zakonach klauzurowych.

Reklama
Reklama