Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem

Chcę dodać własny artykuł

100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem

Książka autorstwa Jerzego Roberta Nowaka, opublikowana w 2001 roku, jest polemiką z pracą Jana Grossa pt. Sąsiedzi, dotyczącą pogromu w Jedwabnem. Nowak, związany ze środowiskiem Radia Maryja, przedstawia Grossa jako osobę działającą „na zamówienie” żydowskich organizacji, które uczestniczyły w amerykańskich procesach o odszkodowania przeciwko Polsce.

Tezy i argumenty Nowaka

Autor książki argumentuje, że zbrodnia w Jedwabnem była pretekstem do fałszywych oskarżeń wobec Polaków. Nowak twierdzi, że przyznanie się do winy za pogrom oznaczałoby przyznanie się do winy, co miało negatywne konsekwencje dla wizerunku Polaków. W książce analizuje materiały źródłowe, które podważają rzetelność publikacji Grossa, kwestionując również udział Polaków w pogromie i przypisując całą winę Niemcom.

Nowak krytykuje też inne publikacje Grossa, zarzucając mu propagowanie obrazu Polski międzywojennej jako kraju „przesiąkniętego antysemityzmem”. W jego ocenie, takiej atmosfery w Polsce nie było.

  • Nowak podważa tezy Grossa, argumentując, że Polacy nie byli prześladowcami, lecz ofiarami.
  • W książce postawia tezę o żydowskiej kolaboracji z Armią Czerwoną, co miało wpływ na prześladowania Polaków.

Odbiór książki

W październiku 2001 roku prokuratura wszczęła postępowanie w związku z oskarżeniami o obecność książek Nowaka w księgarniach, jednak sprawa została umorzona w lutym 2002 roku. Kolejne zawiadomienie w tej sprawie również zostało umorzone w czerwcu tego samego roku.

Ekspert Jerzy Tomaszewski skrytykował Nowaka, zauważając, że autor wybiera jedynie te fragmenty wypowiedzi historyków, które służą jego negatywnym opiniom o Żydach. Nowak kieruje osobiste epitety przeciwko Grossowi, określając go jako kłamcę i oszusta, podczas gdy jego krytyka wobec innych historyków jest bardziej zbiorowa.

Tadeusz Rydzyk określił działania prokuratury jako „zamach na prawdę”. Książka Nowaka wywołała kontrowersje i dyskusje na temat interpretacji historycznych wydarzeń związanych z Jedwabnem.