Wiśnia (Kokoart)
„Wiśnia”, znany także jako „Kokoart”, to polski komiks internetowy stworzony przez Konrada Okońskiego (Koko). Komiks pierwotnie nosił nazwę „Wiśnia”, a później przeszedł metamorfozę, przyjmując tytuł „Przypadkowy włóczykij Tom ratuje Ziemię (i pies)”. Od momentu wydania drugiego komiksu, „A quartz bead”, termin „Kokoart” obejmuje całą stronę, na której publikowane są oba tytuły.
Początkowo komiks był czarno-biały, ale od 137 odcinka ukazuje się w kolorze. Styl rysunków ewoluował na przestrzeni lat, a inspiracją dla Koko była mangowa estetyka oraz popularny anglojęzyczny komiks „MegaTokyo”. Odcinki „Wiśni” są ze sobą fabularnie połączone, a ich zakończenia nie zawsze są humorystyczne.
Świat i fabuła
Akcja komiksu rozgrywa się prawdopodobnie w Szczecinie, chociaż niektóre elementy fabuły, takie jak nadprzyrodzone zdarzenia czy postać mówiącego psa, oddalają go od rzeczywistości typowego polskiego miasta. Komiks był kilkakrotnie wstrzymywany z powodu innych projektów autora i został opublikowany we wrocławskiej gazecie studenckiej „Ok-no”. W 2008 roku „Wiśnia” przybrała nową formę, zaczynając historię od nowa, a obecnie dzieli się na trzy rozdziały: „Przypadkowy Włóczykij”, „Stary, gdzie mój wahadłowiec” i „Wióry”. Oprócz typowych dla młodzieży tematów, jak szkoła i gry, bohaterowie angażują się również w sprawy nadprzyrodzone.
Bohaterowie
Główni
- Wiśnia – licealista, miłośnik sportów i gier komputerowych, nie ma dziewczyny.
- Kolega Wiśni (nazywany „Łysy”) – uzależniony od papierosów, związek z Magdą.
- Kociak – energiczna dziewczyna o różowych włosach, kolekcjonuje broń.
- Magda – interesuje się okultyzmem, ma obsesję na punkcie krwi.
- Pies – gadający pies, sarkastyczny komentator wydarzeń.
Poboczni
- Brat Kociaka – ironiczny bliźniak, ma złożoną osobowość.
- Włóczykij Tom – tajemnicza postać, pojawia się w różnych miejscach.
- Sylwia – współlokatorka Magdy, stara się zdobyć serce Wiśni.
- Rodzice Kociaka – rodzina z charakterystycznym stylem życia.
- Rodzice Łysego – zafascynowani kulturą Japonii, mają trudne relacje z synem.
„Wiśnia” jest publikowany również w wersji angielskiej. W 2011 roku autor ogłosił zamknięcie starej wersji komiksu z powodu problemów technicznych.