„`html
Skrzynka
Skrzynka (niem. Heinzendorf) to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Lądek-Zdrój. W przeszłości do wsi należał przysiółek Chszczonów (niem. Ziegeldorf), jednak obecnie jego nazwa nie jest niestandaryzowana.
Położenie
Skrzynka to długa wieś łańcuchowa, usytuowana w Górach Złotych, w dolinie Skrzynczany, na wysokości około 380-450 m n.p.m.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 miejscowość znajdowała się w województwie wałbrzyskim.
Historia
Wieś powstała w XIV wieku, a w 1360 roku przeszła na własność rodziny von Pannvitzów. W tym okresie istniał już kościół parafialny. W trakcie wojny trzydziestoletniej chłopi zbuntowali się przeciwko katolicyzmowi, co doprowadziło do krwawego stłumienia powstania w 1622 roku, w wyniku którego zginęło 129 osób. W 1840 roku w Skrzynce znajdowały się młyny wodne, wytwórnie oleju, tartak oraz cegielnia. Po 1945 roku wieś pozostała typową miejscowością rolniczą, z 67 gospodarstwami w 1978 roku, co spadło do 59 w 1988 roku.
Zabytki
W skrzynce znajduje się kościół filialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Zbudowany w połowie XVIII wieku, wykorzystuje mury wcześniejszej, XVI-wiecznej świątyni. Jest to barokowa budowla jednonawowa z masywną wieżą i cebulastym hełmem. Wnętrze kościoła zawiera ołtarz z 1640 roku oraz XVIII-wieczne rzeźby i ambonę z początku XIX wieku.
Kultura
Od 1978 roku w Skrzynce działa ludowy zespół folklorystyczny „Skrzynczanki”.
Osoby związane ze Skrzynką
- Wojciech Kurtyka – polski himalaista, urodzony w Skrzynce.
- Henryk Worcell – pisarz, który osiedlił się w miejscowości po 1945 roku.
„`