„`html
Tartus
Tartus to portowe miasto w zachodniej Syrii, położone nad Morzem Śródziemnym, które jest stolicą muhafazy o tej samej nazwie. W 2008 roku liczyło około 118 000 mieszkańców. Miasto ma kluczowe znaczenie dla społeczności alawitów, którzy w 1990 roku stanowili 70% populacji. Po rozpoczęciu wojny domowej w 2011 roku, mieszkańcy Tartus opowiedzieli się za rządami partii Baas, unikając antyrządowych protestów.
Historia
Tartus był niegdyś ośrodkiem w Hrabstwie Trypolisu. W drugiej połowie XX wieku zyskał status regionalnego centrum gospodarczego, a w 1966 roku stał się stolicą prowincji.
Zabytki
Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół Naszej Pani z Tortosy, zbudowany w XIII wieku przez krzyżowców. Świątynia, która pełniła również funkcję warowni, jest najlepiej zachowanym kościołem z czasów wypraw krzyżowych. Obecnie mieści się tam muzeum archeologiczne z kolekcją fenickich i rzymskich sarkofagów.
Baza morska
Port Tartus był punktem bazowania Marynarki Wojennej ZSRR od 1971 roku, a w 1977 roku sformowano tam dywizjon okrętów pomocniczych. W 2015 roku stacjonowało tam ponad 1700 żołnierzy. W 2016 roku baza została przekształcona w bazę morską, gdzie zainstalowano rosyjskie rakiety przeciwlotnicze. W ostatnich latach Rosja zwiększyła swoją obecność wojskową w tym regionie w związku z konfliktem syryjskim.
Miasta partnerskie
- Tortosa (od 2007)
„`