Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Karabinek Typ 95

Chcę dodać własny artykuł

Typ 95

Typ 95 to chiński karabinek automatyczny w układzie bullpup, który jest częścią systemu broni QBZ-95.

Historia konstrukcji

Prace nad nowym małokalibrowym nabojem pośrednim w Chinach rozpoczęły się w latach 70. XX wieku. W 1984 roku wprowadzono nabój 5,8 x 42 mm, co doprowadziło do powstania karabinka Typ 87, będącego zmodyfikowaną wersją Typ 81. Prace nad nowym karabinkiem w układzie bullpup rozpoczęły się w tym samym czasie. Po eksperymentach z karabinkiem Typ 86, nowy standardowy karabinek został wprowadzony do uzbrojenia w połowie lat 90.

Typ 95 został po raz pierwszy zaprezentowany podczas defilady Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z okazji powrotu Hongkongu do Chin. Powstały również jego skrócona wersja Typ 95B oraz inne modele, takie jak karabin wyborowy Typ 88 (QBU-88) i ręczny karabin maszynowy Typ 95 (QBB-95).

Pomimo wprowadzenia do uzbrojenia, Typ 95 spotkał się z krytyką, ze względu na brak możliwości przystosowania do strzelania przez leworęcznych oraz niedociągnięcia w konstrukcji. Ostatecznie zdecydowano, że Typ 95 będzie używany przez oddziały piechoty morskiej oraz jednostki powietrznodesantowe, podczas gdy reszta wojsk zostanie wyposażona w karabinki Typ 03.

Wersje

  • Typ 95 – karabinek
  • Typ 95B – subkarabinek z krótszą lufą i wielofunkcyjnym urządzeniem wylotowym
  • Typ 97 – eksportowa wersja Typ 95, kaliber 5,56 x 45 mm, zasilana z magazynków NATO

Opis konstrukcji

Typ 95 to broń samoczynno-samopowtarzalna, działająca na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór lufy z krótkim ruchem tłoka gazowego. Posiada ryglowanie przez obrót zamka (trzy rygle) oraz rękojeść przeładowania na szczycie komory zamkowej.

Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym, seriami trójstrzałowymi oraz ogniem ciągłym. Przełącznik rodzaju ognia pełni również funkcję bezpiecznika. Zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków o pojemności 30 naboi. Karabinek wyposażony jest w mechaniczne przyrządy celownicze oraz możliwość montażu celownika optycznego.

Linki zewnętrzne