Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Buriacja

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Buriacja

Buriacja to autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, z siedzibą w Ułan Ude. Znajduje się w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, w Syberii Wschodniej, granicząc od południa z Mongolią, od zachodu z obwodem irkuckim, a od wschodu z Krajem Zabajkalskim. Do najważniejszych miast należą Ułan Ude, Babuszkin, Gusinooziorsk, Zakamiensk, Kiachta oraz Siewierobajkalsk.

Geografia

Obszar Buriacji jest przeważająco górzysty, z najwyższym szczytem Munku-Sardyk (3491 m n.p.m.) w paśmie Sajanu Wschodniego. Na terenie republiki znajduje się 60% linii brzegowej jeziora Bajkał. Główne rzeki to Witim, będący dopływem Leny, oraz Selenga.

Strefa czasowa

Buriacja funkcjonuje w irkuckiej strefie czasowej (UTC +8:00) przez cały rok. Przed 27 marca 2011 roku obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+8:00 oraz czas letni UTC+9:00.

Historia

Buriacja została włączona do Państwa Moskiewskiego w 1703 roku na mocy układu z cesarzem Piotrem I. W latach 1891–1916 przez jej terytorium poprowadzono Kolej Transsyberyjską. W latach 1921–1922 utworzono dwa Buriacko-Mongolskie Obwody Autonomiczne, które 30 maja 1923 połączono w Buriat-Mongolską Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką. W 1958 roku nazwę zmieniono na Buriacką ASRR, a w 1992 roku powstała Republika Buriacka w składzie Federacji Rosyjskiej.

Podział administracyjny

Buriacja jest podzielona na 21 rejonów oraz dwa miasta wydzielone.

Tablice rejestracyjne

  • Tablice pojazdów zarejestrowanych w Buriacji mają oznaczenie 03, umieszczone w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Linki zewnętrzne

„`