„`html
Krzyż Wielkopolski
Krzyż Wielkopolski, dawniej Krzyż, to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, położone nad rzekami Drawą i Notecią. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1936 roku. Na koniec 2022 roku Krzyż liczył 5943 mieszkańców.
Położenie
Miasto znajduje się w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego, u ujścia rzeki Drawy do Noteci. Historycznie Krzyż przynależał do różnych jednostek administracyjnych, m.in. województwa poznańskiego i powiatu czarnkowskiego. W okolicy leży Drawieński Park Narodowy oraz Puszcza Notecka.
Historia
Obszar Krzyża był od dawna zamieszkany, a osadnictwo rozpoczęło się na początku XVIII wieku. W 1701 roku powstała osada Oleandry Sapieżyńskie, która zyskała na znaczeniu dzięki rozwojowi kolei w XIX wieku. W 1919 roku Krzyż stał się stacją graniczną pomiędzy Polską a Niemcami. Po II wojnie światowej miasto zostało zasiedlone przez Polaków, głównie byłych mieszkańców Kresów Wschodnich.
Komunikacja
Krzyż jest ważnym węzłem kolejowym, gdzie krzyżują się linie kolejowe nr 351 i nr 203. Miasto obsługiwane jest także przez lokalny transport autobusowy.
Demografia
W Krzyżu funkcjonuje społeczność Świadków Jehowy oraz niewielka grupa Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Oświata
- Gminne Przedszkole Publiczne im. Marii Konopnickiej
- Przedszkole Harmonia
- Zespół Szkół Ogólnokształcących
- Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich
Sport i turystyka
W mieście znajdują się obiekty sportowe, w tym stadion, kort tenisowy i hala sportowa. Krzyż dysponuje również bogatą bazą turystyczną, w tym Kompleks Turystyczny „Drawa” oraz ośrodki agroturystyczne. Popularną atrakcją są spływy kajakowe rzeką Drawą.
Przyroda
Miasto i jego okolice charakteryzują się bogactwem przyrodniczym. Nieskażone lasy, czysta woda i powietrze przyciągają miłośników przyrody oraz wędkarzy i myśliwych.
Linki zewnętrzne
„`