Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Szczepienia przeciw HPV w szkołach od września – co warto wiedzieć o rozszerzonym programie?

Od września tego roku w szkołach wystartuje nowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak zaznacza minister Barbara Nowacka, rodzice nie będą musieli tracić czasu na wizyty w podstawowej opiece zdrowotnej, aby zaszczepić swoje dzieci. To istotny krok, który może pomóc w ochronie przed groźnymi nowotworami, w tym rakiem szyjki macicy, gardła i głowy.

NOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyła minister edukacji, omówiono szczegóły nowego programu. Szczepienia mają odbywać się bezpośrednio w szkołach, a ich realizacja będzie możliwa za zgodą rodziców. „Rak to poważny problem – rak szyjki macicy, rak głowy, rak gardła. To jedyny nowotwór, na który mamy szczepionkę,” podkreśliła Nowacka, zaznaczając, że będzie to korzystne rozwiązanie dla wszystkich zaangażowanych.

Izabela Leszczyna, minister zdrowia, zaznaczyła, że szczepienia są dobrowolne i to rodzice decydują, czy ich dziecko weźmie w nich udział. Apelowała do dyrektorów szkół, aby zgłaszali swoje placówki do programu: „To Wasza decyzja, ale namawiam, byście to zrobili dla zdrowia naszych dzieci”.

PROCEDURA I INFORMACJE DLA SZKÓŁ

Zainteresowane szkoły powinny skontaktować się z lokalnym lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby ustalić terminy szczepień. W przypadku wątpliwości można także skonsultować się z sanepidem. Minister Leszczyna zwróciła się również do lekarzy rodzinnych, aby aktywnie angażowali się w ten projekt: „Podarujmy szczepionkę naszym dzieciom”.

PLANOWANE ROZSZERZENIE PROGRAMU

Program szczepień ma dynamicznie się rozwijać. „W przyszłym roku planujemy objąć kolejne roczniki,” dodała Leszczyna. Ministerstwo Zdrowia dąży do zwiększenia liczby szczepień przeciwko HPV, a od 1 września program obejmie dzieci w wieku 9 i 10 lat.

Szczepionka dwuwalentna chroni przed dwoma typami wirusa HPV (16 i 18) oraz zapobiega wystąpieniu zmian nowotworowych. Z kolei dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu typom wirusa, w tym również chroni przed brodawkami narządów płciowych.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną, do końca 2028 roku planuje się, aby przynajmniej 60 proc. młodzieży w wieku dojrzewania zostało zaszczepionych przeciwko HPV. Program ma charakter dobrowolny i jest dostępny dla dziewcząt oraz chłopców w wieku 9-14 lat.

Wydaje się, że jest to krok w stronę większej dbałości o zdrowie dzieci, jednak pytanie pozostaje: czy rodzice skorzystają z tej okazji, by zadbać o przyszłość swoich pociech?

Źródło/foto: Onet.pl
STEFAN PUCHNER / PAP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie