Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Trzemeszno

Chcę dodać własny artykuł

Trzemeszno

Trzemeszno to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, pełniące funkcję siedziby gminy miejsko-wiejskiej. Miasto ma bogatą historię sięgającą średniowiecza, z metryką sięgającą co najmniej XII wieku. W 1146 roku miejscowość była wymieniana jako Sciremusine.

Położenie

Trzemeszno znajduje się nad trzema jeziorami: Trzemeszno (Klasztornym, Kościelnym), Bystrzyckim oraz Popielewskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego. Region, w którym leży, to w większości Pojezierze Gnieźnieńskie oraz częściowo Pojezierze Żnińsko-Mogileńskie.

Nazwa i herb

W ciągu wieków nazwa miejscowości ewoluowała, przyjmując różne formy, takie jak Trzemeszyn czy Strzemesz. Herb miasta przedstawia św. Wojciecha, co nawiązuje do historycznego wydarzenia związanego z przechowywaniem jego ciała w Trzemesznie przez pięć lat po wykupieniu go z rąk Prusów.

Historia

Pierwszy kościół kanoników regularnych w Trzemesznie nosił wezwanie św. Wojciecha. Klasztor zyskał znaczną liczbę posiadłości w XII i XIII wieku, jednak w XIV wieku liczba ta zmniejszyła się. Trzemeszno doświadczyło wielu pożarów, w tym w 1360 roku, a w czasie wojny trzynastoletniej wystawiło 10 pieszych na odsiecz dla oblężonego zamku w Malborku.

Demografia

W XIX wieku populacja Trzemeszna wzrastała, osiągając w 1885 roku liczbę 4120 mieszkańców.

Edukacja

Szkoła miejska w Trzemesznie jest wspomniana w dokumentach już w XIV wieku. Opat Michał Kosmowski założył nową szkołę i szpital, a także zapewnił fundusze na utrzymanie uczniów. Bezpłatna edukacja była dostępna dla dzieci z różnych warstw społecznych.

Zabytki

  • Kościół klasztorny kanoników regularnych oraz zespół klasztorny
  • Wieża ciśnień (1906-1908)
  • Dawny kościół szpitalny pw. Ducha Świętego (1840 r.)
  • Zabudowa miejska z XVIII i XIX wieku

Transport i cmentarz

Trzemeszno posiada stację kolejową na linii Poznań-Gniezno-Inowrocław-Gdańsk/Olsztyn oraz komunikację autobusową. Cmentarz parafialny, znajdujący się przy ul. ks. Marcelego Kowalskiego, jest jedynym czynnym miejscem pochówku mieszkańców.

Osoby związane z Trzemesznem

  • Edmund Nowicki – biskup
  • Jan Kiliński – bohater narodowy
  • August Adam Jeske – pedagog i dziennikarz

W gminie Trzemeszno urodził się również Hipolit Cegielski, polski filolog i działacz propolski.