Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

AfD wciąż na fali: co oznaczają ich sukcesy dla Polski?

W wyborach do niemieckich landów politycy związani z mrocznym dziedzictwem coraz bardziej zyskują popularność. Trudno uwierzyć, że polscy politycy mogą nawiązywać z nimi współpracę w europarlamencie. A jednak.

POLSKA KONFEDERACJA I NIEMIECKA AfD

Niedawno pojawiły się informacje, że polska Konfederacja nawiązała kontakty z niemiecką AfD. Początkowo liderzy partii starali się zdementować te doniesienia, a Krzysztof Bosak zapewniał o braku porozumienia. Z czasem okazało się, że troje europosłów z jednego z ugrupowań współtworzących Konfederację, Nowej Nadziei, jednak nawiązało jakieś rozmowy z AfD.

SKRAJNA PRAWICA NA WZNOSZĄCEJ FALI

Wydarzenia dotyczące tej współpracy przypominają o ostatnich sukcesach AfD w Turyngii i Saksonii, gdzie partia zdobyła odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Słowa i działania tej skrajnie prawicowej formacji są jednak dość niepokojące i budzą wątpliwości, dlaczego jakikolwiek polityk z Polski chciałby się z nią porozumiewać.

FLIRT Z DZIEDZICTWEM HITLYRYZMU

Liderzy AfD, zwłaszcza Björn Höcke, nie kryją się z odniesieniami do czasów III Rzeszy. Hasła takie jak „Alles für Deutschland”, które niegdyś wykorzystywane przez SA, oraz relatywizowanie historii SS to elementy ich retoryki. Spotkania w miejscach o silnym ładunku historycznym, jak Wannsee, tylko podkreślają brawurę i cynizm ich działań. Co więcej, Höcke otwarcie skrytykował berliński pomnik Holokaustu, nazywając go „pomnikiem hańby”.

WSPIERANIE EKSTREMIZMU

Wielu ludzi uważa, że pejoratywne prognozy o powrocie do lat 30. XX wieku są na wyrost i powstały na skutek przesadnego straszenia. Niemniej nie można ignorować tej rosnącej fali ekstremizmu. Ruchy pokroju AfD nie tylko czerpią z przeszłości, ale wręcz ją aktywnie przywołują, zdając się nie dostrzegać niebezpieczeństw, jakie to ze sobą niesie.

EDUKACJA I ŚWIADOMOŚĆ HISTORYCZNA

Höcke jest osobą wykształconą, studiował prawo i historię, a nawet uczył dzieci historii. To sprawia, że teoretyczny argument o braku wiedzy historycznej jako tłumaczeniu jego postaw nie ma zastosowania. Jego zachowanie jest przemyślane i cyniczne; jest świadomy tego, co robi.

DUMNE CHWALENIE SIĘ I POLITYCZNA MANIPULACJA

Höcke przyciąga uwagę swoimi kontrowersyjnymi stwierdzeniami, a liczba ludzi, którzy reagują na nie negatywnie, tylko mobilizuje go do dalszej walki o popularność. W każdym kraju populizm przybiera różne formy, ale niemiecki wydaje się nie być w stanie uciec od odniesień do hitleryzmu.

ISTOTNE ZAGROŻENIE

Wzrost przemocy w polityce niemieckiej jest niepokojący, a relatywizm dotyczący historii staje się codziennością. Czy te działania mogą doprowadzić do neohitleryzmu? Na ten moment trudno o jednoznaczną odpowiedź. Niemniej jednak, polscy politycy powinni z dużą rozwagą podchodzić do współpracy z AfD. Jeśli uczynili to z niewiedzy, powinni jak najszybciej zerwać te niesprzyjające sojusze. W przypomnieniu, ubiegła rocznica 1 września 1939 roku powinna być dla wszystkich przestrogą.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie