[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Moszczenica (dopływ Bzury)

Moszczenica – Rzeka w Województwie Łódzkim

Moszczenica to rzeka o długości 55,08 km, będąca prawym dopływem Bzury, z dorzeczem o powierzchni około 515 km². Jej źródła znajdują się w okolicach wsi Byszewy, na wysokości 190 m n.p.m.

Charakterystyka

Rzeka Moszczenica płynie na północ, przechodząc przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Cechuje ją zróżnicowany krajobraz, w którym występują strome stoki oraz szersze doliny. W okolicach Strykowa zmienia kierunek na północno-zachodni, a w rejonie Swędowa i Woli Branickiej podcina lewy brzeg, gdzie znajdują się gęste lasy oraz rezerwat przyrody Grądy nad Moszczenicą.

Na prawym brzegu rzeki znajdują się piaszczyste wydmy, a po kilku kilometrach Moszczenica wpływa na bezleśną Równinę Łowicko-Błońską, aby ostatecznie wpłynąć do Bzury. Lewymi dopływami Moszczenicy są:

  • Borchówka
  • Struga Dobieszkowska (Młynówka)
  • Kiełmiczanka

Prawym dopływem jest Malina. Sieć dopływów uformowała się w wyniku zlodowacenia Warty oraz procesów geologicznych w holocenie.

Przyroda

W okolicach Kęblin można spotkać żeremie bobra (Castor fiber). Rzeka charakteryzuje się także przekroczeniami stężenia fosforanów, co wpływa na jej ekosystem.

Rola w historii i kulturze

Rzeka Moszczenica odegrała istotną rolę w rozwoju młynarstwa. W literaturze została uwieczniona przez Jarosława Iwaszkiewicza w opowiadaniu „Dolina Moszczenicy”, które ukazuje przedwojenne krajobrazy i atmosferę regionu.

[the_ad id="295962"]