Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Obniżenie Orawsko-Podhalańskie

Obniżenie Orawsko-Podhalańskie

Obniżenie Orawsko-Podhalańskie (514.1) to makroregion znajdujący się w Polsce i na Słowacji, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Graniczy na południu z Łańcuchem Tatrzańskim, a na północy z Beskidami Zachodnimi. W jego skład wchodzą:

Reklama
  • Kotlina Orawsko-Nowotarska
  • Pieniny
  • Pogórze Spisko-Gubałowskie
  • Rów Podtatrzański

Geologia

W eocenie Obniżenie Orawsko-Podhalańskie było niecką sedymentacyjną wypełnioną fliszem podhalańskim o grubości około 3 km. W neogenie, w wyniku wypiętrzania się Łańcucha Tatrzańskiego, południowa część regionu została podniesiona, podczas gdy północna ulegała uginaniu. W górnym miocenie w zachodniej części niecki powstało jezioro, które później wypełniło się warstwami żwirów i iłów transportowanych przez wodę z Tatr. Te procesy wpłynęły na podniesienie północnej części obniżenia oraz na jego zróżnicowanie na cztery makroregiony.

Ludność

Region zamieszkują różne grupy etniczne. W środkowej części, w dorzeczu Dunajca, mieszkają górale polscy, natomiast w dorzeczu Orawy dominują Słowacy, z obecnością polskich Orawian. Wschodnią część regionu zamieszkują Spiszacy oraz Rusini. W 1998 roku w polskiej części Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego żyło około 150 tysięcy ludzi, z czego 40% w Nowym Targu i Zakopanem.

Reklama

Podsumowanie

Obniżenie Orawsko-Podhalańskie to region o bogatej geologii i różnorodności etnicznej, będący ważnym obszarem kulturowym i przyrodniczym w Polsce i na Słowacji.

Reklama
Reklama