Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Knidos

Knidos – Starożytne Miasto Greckie

Knidos, dzisiejsze Tekir w Turcji, to jedno z miast doryckiego heksapolis, położone w Karii na przylądku Triopion. Miasto zostało założone w VII wieku p.n.e. i istniało do VII wieku n.e.

Reklama

Architektura i Kultura

Według Strabona, Knidos składało się z dwóch części: reprezentacyjnej, ulokowanej na wyspie, oraz dzielnic na stałym lądzie, połączonych molem. Miasto, w sąsiedztwie wyspy Kos, było znane z wyjątkowych lekarzy. Co cztery lata odbywała się tam Olimpiada Dorycka.

Sanktuaria i Wykopaliska

W Knidos znajdowało się sanktuarium Afrodyty Euploia, które słynęło z posągu bogini stworzonego przez Praksytelesa. Inne ważne obiekty to świątynia Demeter oraz świątynia Apollina, gdzie organizowano uroczystości związane z olimpiadami.

Reklama

W latach 1857–1858 archeolog C.T. Newton prowadził badania wykopaliskowe, odkrywając m.in. grobowiec z 7-tonową statuą leżącego lwa, obecnie w British Museum. Wewnątrz grobowca znajdowało się 12 komór, co sugeruje, że mogło to być miejsce pochówku rodzinnego lub zbiorowego grób ofiar bitwy.

Znane Postacie

Knidos jest również znane jako miejsce urodzenia Eudoksosa, matematyka, astronoma i geografa, który stworzył teorię wyczerpywania oraz pierwszy teoretyczny model wyjaśniający ruchy ciał niebieskich.

Reklama

Kategoria

  • Starożytne miasta greckie w Azji Mniejszej
  • Stanowiska archeologiczne w Turcji
Reklama