Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Neurotoksyny

Chcę dodać własny artykuł

Neurotoksyny

Neurotoksyny to substancje, które oddziałują na układ nerwowy i mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, w tym do śmierci, zwłaszcza w przypadku wysokich dawek.

Objawy zatrucia

Zatrucie neurotoksynami objawia się między innymi:

  • drżeniem mięśni
  • oszołomieniem
  • brakiem akomodacji oczu
  • ciężkim oddechem
  • drgawkami

Naturalne źródła neurotoksyn

Neurotoksyny występują w organizmach takich jak mikroorganizmy, rośliny oraz zwierzęta.

Sinice

Sinice produkują neurotoksyny, które są mniej powszechne niż toksyny wpływające na wątrobę. Do najważniejszych neurotoksyn sinicowych należą:

  • Alkaloidy, takie jak anatoksyna-a i homoanatoksyna-a
  • β-metyloamino-L-alanina (BMAA)

Charakterystyka wybranych neurotoksyn

Anatoksyna-a

Anatoksyna-a, alkaloid podobny do tropanu, wiąże się z receptorami acetylocholinowymi, co prowadzi do paraliżu mięśni oddechowych. Dawka śmiertelna (LD50) dla myszy wynosi 200 μg/kg.

β-Metyloamino-L-alanina (BMAA)

BMAA to niebiałkowy aminokwas, który może wpływać na struktury białkowe i działać jako agonista kwasu glutaminowego. Jest silnie bioakumulowany, co może przyczyniać się do rozwoju neurodegeneracyjnych chorób.

Botulina

Botulina, zawierająca białka, ma bardzo niską dawkę śmiertelną (około 1 μg/kg doustnie). Działa poprzez blokowanie wydzielania acetylocholiny, co prowadzi do paraliżu.

Saksitoksyna i jej pochodne

Saksitoksyny są alkaloidami, które mogą prowadzić do zatrucia zarówno przez kontakt z glonami, jak i spożycie zanieczyszczonych owoców morza. Objawy zatrucia mogą wystąpić po kilkudziesięciu minutach. Saksitoksyny blokują kanały jonowe, co skutkuje paraliżem mięśni. Dawka śmiertelna (LD50) wynosi 10 μg/kg przy podaniu dootrzewnowym.

Podsumowując, neurotoksyny stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i mogą prowadzić do ciężkich objawów oraz śmierci w wyniku ich działania na układ nerwowy.