Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lewis Urry

Chcę dodać własny artykuł

Lewis Frederick Urry

Lewis Frederick Urry (ur. 29 stycznia 1927 – zm. 19 października 2004) był kanadyjskim chemikiem i wynalazcą, znanym przede wszystkim z wynalezienia baterii alkalicznej i litowej podczas pracy w firmie Eveready Battery.

Wczesne życie i kariera

Urry urodził się w Pontypool w Ontario. Po odbyciu służby wojskowej w 1950 roku, ukończył studia na Uniwersytecie Toronto, zdobywając tytuł inżyniera chemika. Krótko po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w Eveready.

Wynalezienie baterii alkalicznej

W 1955 roku Urry został wysłany do laboratorium firmy w Parma, Ohio, aby poprawić żywotność baterii cynkowo-węglowych, które miały ograniczoną trwałość. Zamiast ulepszać istniejące rozwiązania, zdecydował się na opracowanie nowej baterii. W czasie swoich badań zauważył, że dwutlenek manganu i cynk dobrze współdziałają z alkalicznym elektrolitem, co pozwoliło przezwyciężyć problemy z mocą baterii dzięki zastosowaniu sproszkowanego cynku.

Prezentacja innowacji

Aby zaprezentować swój pomysł kierownictwu, Urry umieścił nową baterię w zabawkowym samochodzie i przeprowadził wyścig z samochodem z tradycyjnymi bateriami. Wynik był jednoznaczny – nowe baterie działały znacznie dłużej. W wyniku tego Eveready wprowadziło do produkcji prototyp wynalazcy, a w 1980 roku zmieniło nazwę na Energizer. Współczesne baterie alkaliczne, dzięki postępowi technologicznemu, mogą teraz działać nawet 40 razy dłużej niż oryginalny prototyp.

Dziedzictwo

W 1999 roku Urry przekazał pierwszy prototyp swojej baterii oraz pierwszą komercyjnie wyprodukowaną baterię cylindryczną do Smithsonian Institution, gdzie są one eksponowane obok żarówki Edisona.

Podsumowanie

  • Lewis Urry wynalazł baterię alkaliczną i litową.
  • Ukończył studia na Uniwersytecie Toronto w 1950 roku.
  • Pracował w Eveready Battery, gdzie opracował nową baterię.
  • Jego wynalazek zrewolucjonizował rynek baterii.
  • Prototypy Urry’ego są wystawione w Smithsonian Institution.