Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polska może otrzymać miliardy z ważnego wniosku ministra

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, ogłosiła w piątek, że podpisała czwarty i piąty wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. „To kolejne około 30 miliardów złotych dla Polski” — przekazała na swoim profilu.

NOWE ŚRODKI DLA POLSKI

„Właśnie podpisałam czwarte i piąte wnioski z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych dla Polski” — napisała na platformie X minister Pełczyńska-Nałęcz. Zaznaczyła również, że jak dotąd Polska złożyła pięć z dziewięciu zaplanowanych wniosków.

WIELE INWESTYCJI W 2025 ROKU

Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że środki te będą przeznaczone między innymi na rozwój żłobków, rozbudowę infrastruktury internetowej, termomodernizację budynków oraz budowę elektrowni wiatrowych.

NOWE NEGOCJACJE Z KOMISJĄ EUROPEJSKĄ

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje rozpocząć rozmowy z Komisją Europejską na temat drugiej rewizji Krajowego Planu Odbudowy w pierwszym kwartale 2025 roku. Głównym tematem ma być oskładkowanie umów cywilnoprawnych, które zostało w KPO określone jako tzw. kamień milowy. Premier Donald Tusk nie zgodził się na realizację tej reformy, co zmusza rząd do renegocjacji. Minister Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że przygotowane zostały trzy alternatywne propozycje zmian.

W trakcie negocjacji z KE, MFiPR zamierza argumentować, że przymusowe oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych de facto prowadzi do znaczącego obniżenia zarobków netto osób zatrudnionych w oparciu o takie umowy. Jak dotąd, wszelkie zmiany w KPO wymagają akceptacji zarówno Komisji Europejskiej, jak i krajów członkowskich w Radzie UE. Do tego czasu Polska nie może składać kolejnych wniosków o płatność.

KPO JAKO SPOTKANIE Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to kluczowy program mający na celu wzmocnienie polskiej gospodarki. Środki pochodzące z KPO są przeznaczone na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, realizację nowych inwestycji oraz wsparcie w zwiększaniu zatrudnienia. W ramach tego programu Polska otrzymuje środki w formie bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.

Do tej pory Polska uzyskała już 67 miliardów złotych z KPO, w tym 27 miliardów ze pierwszego wniosku oraz 40 miliardów z drugiego i trzeciego wniosku.

Warto zwrócić uwagę, że perspektywy związane z KPO niosą ze sobą zarówno nadzieje na rozwój, jak i liczne wyzwania, które będą musiały zostać pokonane, aby w pełni wykorzystać potencjał tego programu dla dobra obywateli i gospodarki narodowej. Jakie zmiany przyniesie przyszłość? Czas pokaże.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie