Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polska otrzyma miliardy dzięki podpisanemu wnioskowi ministra

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, ogłosiła w piątek podpisanie wniosków o płatność numer 4 i 5 z Krajowego Planu Odbudowy. „To dodatkowe około 30 miliardów złotych dla Polski” — skomentowała na platformie X.

Nowe fundusze w perspektywie

W swoim piątkowym wpisie Pełczyńska-Nałęcz zdradziła, że Polska złożyła już pięć z dziewięciu planowanych wniosków. „Rok 2025 zapowiada się jako czas wielkich inwestycji – z KPO zainwestujemy ponad 90 miliardów złotych” — dodała.

Regulacje dotyczące wniosków

Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej ma prawo składać dwa wnioski o płatność z KPO rocznie. Ostatni wniosek, obejmujący drugą i trzecią transzę, został wysłany przez resort funduszy we wrześniu. Polska otrzymała środki, w wysokości 40 miliardów złotych, 17 grudnia. Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że fundusze te zostaną przeznaczone m.in. na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, modernizację sieci energetycznych czy rozwój infrastruktury szybkiego internetu.

Perspektywy renegocjacji

Po złożeniu 4. i 5. wniosku polski rząd planuje w pierwszym kwartale 2025 roku podjąć rozmowy z Komisją Europejską na temat rewizji KPO. Głównym punktem dyskusji ma być oskładkowanie umów cywilnoprawnych, które zostało określone jako istotny element KPO. Szefowa resortu zauważyła, że premier Donald Tusk nie wyraził zgody na realizację tej reformy, co skłoniło rząd do renegocjacji. W tym kontekście, Pełczyńska-Nałęcz zapowiadała przygotowanie trzech alternatywnych propozycji zmian.

Argumenty w negocjacjach

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podczas negocjacji z Komisją Europejską planuje argumentować, że obowiązkowe oskładkowanie umów cywilnoprawnych oznacza de facto istotne obniżenie zarobków netto pracowników zatrudnionych na takich podstawach. Zmiany w KPO muszą najpierw zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską, a następnie przez państwa członkowskie w ramach Rady UE, co uniemożliwia składać kolejne wnioski o płatność do czasu wyjaśnienia tej sytuacji.

Czy KPO rzeczywiście zmieni polską rzeczywistość?

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program stworzony z myślą o wzmocnieniu polskiej gospodarki. Środki finansowe przeznaczone na ten cel mają wesprzeć Polskę w osiągnięciu założonych celów, zrealizować nowe inwestycje, przyspieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. Na dzień dzisiejszy, Polska otrzymała 67 miliardów złotych z KPO, w tym 27 miliardów złotych z pierwszego wniosku oraz 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego.

Jak widać, perspektywy są obiecujące, ale czy rząd zdobędzie się na skuteczne renegocjacje, czy dalsze zmiany w KPO będą kolejną przeszkodą w drodze do wielkich inwestycji? Odpowiedzi na te pytania przyniesie czas.

Źródło/foto: Onet.pl Jarek Praszkiewicz / PAP.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie