Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Order Kalatrawy

Chcę dodać własny artykuł

Order Rycerski Kalatrawy

Order Rycerski Kalatrawy, znany również jako Order Wojskowy Kalatrawy (hiszp. Orden de Caballería de Calatrava), został założony jako zakon rycerski w 1158 roku przez opata Rajmunda z cysterskiego opactwa Fitero w Kastylii. Od 1487 roku jest podporządkowany władcom hiszpańskim, a od XIX wieku pełni rolę odznaczenia honorowego nadawanego przez królów Hiszpanii. Jest jednym z czterech hiszpańskich orderów rycerskich, obok Montezy, Alkantary i Św. Jakuba.

Historia

W 1147 roku Alfons VII, król Kastylii, zdobył zamek Kalatrawa, który wcześniej obsadzili templariusze. Po ich rezygnacji, król powierzył zamek opatom cysterskim, co doprowadziło do połączenia służby wojskowej z regułą cysterską. W 1164 roku papież Aleksander III uznał zakon, który zyskał dodatkowy obowiązek walki z niewiernymi.

Choć zamek Kalatrawa został utracony w 1195 roku, zakon przetrwał i w 1212 roku odzyskał zamek, co przyczyniło się do jego rozwoju. Zakon stał się potężną instytucją, niezależną od królów Kastylii, co skłoniło monarchów, Izabelę i Ferdynanda, do jego podporządkowania w 1487 roku. Pomimo tego, nie przekształcił się on w zakon dynastyczny.

W 1540 roku zakon przeszedł sekularyzację, a papież Paweł II zniósł celibat, co umożliwiło członkom zakonu zawieranie małżeństw. W 1838 roku zakon faktycznie przestał istnieć, pozostawiając odznaczenie honorowe, które było nadawane w jednej klasie – komandor.

W 1931 roku order został zniesiony jako odznaczenie państwowe, jednak liczba odznaczonych wzrosła w latach 1931-1935. W czasie hiszpańskiej wojny domowej wiele osób odznaczonych zginęło, a konkordat z 1953 roku ograniczył dalsze nadania. Po powrocie monarchii hiszpańskiej w 1981 roku, order został odrodzony, a obecnie zarządza nim „Rada Czterech Orderów”, której przewodniczy król Hiszpanii, Filip VI Burbon.

Kalatrawensi w Polsce

W XIII wieku cystersi z Oliwy osiedlili kilku rycerzy zakonnych w Tymawie, blisko granicy z Prusami. Kalatrawensi byli również obecni w kasztelanii pułtuskiej, jednak opuścili Polskę w 1233 roku.