II Bitwa pod Breitenfeld
II bitwa pod Breitenfeld miała miejsce 2 listopada 1642 roku, w trakcie wojny trzydziestoletniej. Starcie to było częścią kampanii szwedzkiego marszałka Lennarta Torstenssona, który zmierzał w kierunku Lipska.
W czasie marszu, wojska cesarsko-saskie, dowodzone przez arcyksięcia Leopolda oraz generała Octavio Piccolominiego d’Aragonę, wyszły na tyły Szwedów. W odpowiedzi Torstensson zdecydował się na manewr, kierując swoje siły w stronę Breitenfeld, miejsca wcześniejszego zwycięstwa Gustawa II Adolfa nad katolickimi wojskami Johana von Tilly w 1631 roku.
Przebieg Bitwy
Bitwa rozpoczęła się od ataku jazdy szwedzkiej, która przez dłuższy czas napotykała opór ze strony piechoty cesarskiej. Ostatecznie Szwedzi przełamali linie obronne przeciwnika, co doprowadziło do wielkich strat w szeregach armii sprzymierzonych.
Straty i Konsekwencje
- Straty Szwedów: 4 000 zabitych i rannych
- Straty armii cesarsko-saskiej: 5 000 zabitych i rannych, 5 000 jeńców, 46 dział, sztandary oraz cały tabor
Arcyksiążę Leopold zdołał z trudem wycofać się do Czech. Zwycięstwo Szwedów zaowocowało zajęciem Lipska i całej Saksonii trzy dni później, co zwiększyło presję na elektora saskiego Jana Jerzego, zmuszając go do podjęcia starań o zawarcie rozejmu ze Szwedami.